Radní města schválili koncept, podle kterého by se mělo různými způsoby omezit parkování v celém centru města. Jde prý o nutnost. Místa mají totiž sloužit především těm, kteří jdou na úřad nebo třeba k lékaři.

Parkování = problém

„Návrh je připravený již dlouho,“ uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek. Podotkl, že se tedy nejedná o žádnou novinku. „V některých částech města je opravdu velký problém zaparkovat. Jsme si vědomi toho, že tento krok mezi občany vzbudí nevoli. Neděláme to ale proto, abychom naplnili pokladnu. Chceme však, aby měli kde zaparkovat lidé, kteří jedou do města třeba na úřad. V Chebu to ale bohužel často funguje tak, že lidé přijdou ze sídlišť do centra, kde obsadí parkovací místa. V 16 hodin odjedou a město je zase prázdné,“ popisoval.

Placení přibude

Jak vysvětlil chebský místostarosta Vladimír Hartmann, placené zóny budou pomyslně ohraničené Kasárním náměstím, Májovou a Hradební ulicí. Stání tak bude omezené tak třeba i v Mánesově ulici, Valdštejnově či Obrněné brigády. „Není ještě definitivně rozhodnuté, jakým způsobem bude systém provozován – zda ho bude město provozovat samo, prostřednictvím organizace nebo bude hledat partnera.“

Tři varianty

Ve městě by mělo do roka přibýt asi 28 parkovacích automatů. „Lokality ale nejsou ještě jasně vymezené,“ podotýkal Hartmann. „Parkování se bude zajišťovat několika způsoby – zaplatí se přímo v automatu, ti, kdo v místě bydlí, si mohou koupit rezidentní kartu nebo abonentní karty pro podnikatele,“ popisoval s tím, že v některých lokalitách bude možnost parkovat bezplatně s 'hodinami'. „Taková varianta by mohla fungovat například před knihovnou,“ sdělil.

Lišit se má také cena za parkování. „V jedné zóně se bude platit pět korun za půl hodin, deset korun za hodinu a 20 korun za následující. V některých místech by sazba byla 10, 20 a 30 korun,“ dodal místostarosta s vysvětlením, že by na méně frekventovaných místech bylo umožněné celodenní stání za 60 korun.