Mariánské Lázně/ Stále častěji se strážníci v Chebu nebo Mariánských Lázních setkávají s řidiči, kteří neplatí za parkování. Nepomáhají ani nepopulární ´botičky´nebo odtahy.

V Mariánských Lázních na tento nešvar narazili zastupitelé při diskusi nad prominutím pohledávky městské společnosti Kulturní a informační servis (KIS), která provozuje parkovací automaty, z jejichž výnosu má financovat kulturní akce. KIS v současné době dluží městu za pronájem částku téměř 2,5 milionu korun.

„Musíme se zabývat hospodařením KISu. Domnívám se, že KIS neplní své úkoly,“ uvedl hned na začátek zastupitel Pavel Miklušák a rozpoutal tím poměrně bouřlivou diskusi. Podle něj musí parkovací místa vydělat nejen na sebe, ale také alespoň na část kulturních akcí.

Svou nespokojenost se situací neskrýval ani Miroslav Míka. „Podle plánu by měl KIS vybírat za parkování ročně zhruba šest miliónů. Skutečnost se ale pohybuje kolem tří až čtyř milionů. Navíc na Hlavní třídě, v místech kde je na 60 parkovacích míst, najdete tak pět aut s parkovacím lístkem,“ postěžoval si Míka.

Z dalších příspěvků pak vyplynulo, že za neutěšený stav mohou i sami zastupitelé. V roce 1993 byly zrušeny zákazy vjezdu do středu města a centrální parkoviště od té doby zeje prázdnotou. KIS musel městu platit nájem, ale podle vedení města s problémem nic nedělal.
„Z ploch, které KIS obhospodařuje, jsme také vyňali parkoviště u Oděvy, které vynášelo milion ročně,“ upozornil Antonín Šimánek. „Placení parkovného má navíc kontrolovat městská policie. Bohužel sami si na to nedokážeme došlápnout,“ dodal.

Strážníci ale nemohou být všude, zvláště v současné době, kdy má městská policie v Mariánských Lázních čtyři lidi podstav.
Problém je také v tom, že zatímco náklady na pořádání kulturních akcí neustále rostou, ceny parkovného ve městě spíše stagnují.
Problémy s řidiči, kteří přehlížejí parkovací automaty, denně řeší také v Chebu.

Nejhorší situace pak podle velitele chebské městské policie Jiřího Šmolíka bývá v ulici 26. dubna, kde musí řidiči používat parkovací hodiny. Podle zkušeností strážníků je ale vlastní jen málokterý řidič.