VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pasy? Je třeba dát si pozor

Chebsko - Otázka pro Tomáše Ivaniče z chebského městského úřadu. 

21.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Otázka pro Tomáše Ivaniče z chebského městského úřadu: 

Už jen pár dní zbývá do začátku prázdnin. Pokud rodiče budou cestovat do zahraničí s dítětem mladším 15 let, jak je to s cestovními doklady?

Od roku 2012, kdy se zrušily zápisy dětí do dokladů rodičů, musí mít i každé dítě ve věku do 15 let při cestě do zahraničí vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz do zemí EU, schengenského prostoru a zemí, se kterými je uzavřena vzájemná dohoda. Požádat o vydání pasu je přitom třeba s určitým předstihem. Vydání klasického pasu s biometrickými údaji, který má platnost 5 let u občana staršího 15 let pak 10 let může trvat až třicet dní. Pro vydání cestovního pasu bez biometrických údajů, takzvaného bleskového pasu, platí sice lhůta patnácti dnů, má však platnost pouze půl roku. Tady musí být občané obezřetní. Některé země totiž požadují, aby pas platil ještě alespoň dalšího půl roku, což s 'bleskovou' variantou pasu nelze splnit. Vydání 'rychlopasu' občanům do 15 let je zpoplatněno částkou 1000 korun, u občana staršího 15 let pak 1500 korun, u klasického pasu se standardní čekací lhůtou je to 100 korun, u občana staršího 15 let 600 korun. Zájem o vydání cestovního pasu je v tuto dobu kvůli blížícím se dovoleným o něco vyšší. Momentálně nejsme schopni vydat standardní pasy s biometrickými údaji v kratší lhůtě, protože pasy s biometrickými údaji nezajišťuje náš městský úřad, ale vyhotovuje je pro Ministerstvo vnitra speciální tiskárna, která je pak hotové zasílá ministerstvu a odtud jsou poté rozesílány jednotlivým příslušným úřadům. O nový pas lze v Chebu požádat v budově radnice v ulici 26. dubna, naproti Komerční bance.

Autor: Václava Simeonová

21.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení