Lze cestovat po Evropské unii (EU) jen s občanským průkazem? Ano! A tato výsada platí dokonce i pro děti, které jejich rodiče mají v průkazu totožnosti zapsané. Přestože nařízení platí ve všech státech EU, někde mohou mít lidé, cestující pouze s občanskými průkazy, problémy.

„Byli jsme na dovolené i s dětmi ve Francii poblíž hranic se Španělskem,“ vzpomíná Eva z Chebu. „Předpokládali jsme, že na cestování uvnitř EU nám stačí občanky. Horor nastal při výletu do Španělska. Tamní celníci, kteří nás pustili do země, nechtěli nechat vycestovat zpět do Francie moji pětiletou dceru. Nezbylo nám, než pro ní vyřídit na našem zastupitelství náhradní cestovní doklad.“ Ve Španělsku se Eva zařekla, že už bez pasu nikam nepojede. Zažít podobné nervy už prý ve svém životě nikdy nechce. Veřejný ochránce práv však míní, že chyba byla na straně španělských orgánů.


„Právo na volný pohyb a pobyt unitř EU vyplývá přímo ze smlouvy o založení společenství a je aktuálně upravováno směrnicemi Evropského parlamentu,“ píše se v prohlášení Kanceláře veřejného ochánce práv. „Občané ČR tedy mohou cestovat do ostatních států EU s platným průkazem totožnosti nebo s cestovním pasem. Unií byl jako platný průkaz totožnosti uznán občanský průkaz ČR se strojově čitelnými údaji a výcejazyčnými názvy rubrik (karta zelené barvy). Pokud dítě nemá vlastní cestovní doklad, smí opustit území České republiky pouze s rodičem, v jehož cestovním dokladu je zapsáno. Podle zákona o cestovních dokladech je tedy v rámci EU cestovním dokladem skutečně i občanský průkaz.“

Tyto skutečnosti potvrdilo i Ministerstvo vnitra ČR, které však zároveň upozorňuje na možné problémy, ke kterým může v individuálních případech na hraničních přechodech jiných států docházet. Problém je v rodném čísle. Zatímco u nás slouží jako jedinečný identifikátor osoby, jinde se pracuje s datem narození. Pro některé cizí státní orgány tak může být rodné číslo nesrozumitelné. Proto pro větší jistotu cestovatelům doporučuje použití cestovního pasu.