„Publikum se může těšit na zhruba hodinu a půl dlouhý koncert klavírní hudby. Společně s hostujícími klavíristy představíme vybrané skladby z mých dvou alb, hudbu Yirumy, Einaudiho, Chopina a dalších. Oproti tradičním recitálům klasické hudby je prostředí koncertu úplně jiné,“ řekl dvaadvacetiletý klavírista.

Koncert v tepelském klášteře nedaleko Mariánských Lázní je oficiálním úvodem celé klavírní tour. Právě formát populárního turné je pro klavíristy velmi vzdálený často vystupují s velmi konzervativním programem. „Formát populárního turné mi dovoluje soustředit se na to, jakým způsobem k publiku hudba promlouvá. Dává mi prostor hrát občas jednodušší, možná repetitivní skladby, které ale díky osvětlení, svíčkám a dalším efektům dostávají úplně jiný náboj. Koncerty na turné nejsou tradiční klasické recitály, do těch mají svým způsobem daleko. Na druhou stranu nejsou ani úplným vymezením vůči klasice, stále se pevně držím základů, které mi klasická průprava dala, a přibližuji starší i novější klasickou hudbu dnešnímu posluchači,“ uvedl Vondráček, který turné usilovně připravoval téměř rok.

S hrou na klavír začal Pavel opravdu brzy, a to ve svých třech letech. „Z té doby mám vzpomínku, jak sedím u klavíru a hraji medvěda, tedy ty nejnižší tóny na klaviatuře, a pak ty nejvyšší, paní učitelka je nazývala zvonky,“ popsal Pavel Vondráček seznámení s klavírem.

Jeho tvorba obsahuje zejména klasiku, ale zasahuje také do populární hudby. „S klasikou jsem začínal jako každý mladý klavírista už velmi brzy. Já jsem měl klasiku rád od začátku, i když jsem si prošel obdobím, kdy jsem chtěl s klavírem skončit. Díky Chopinovi jsem však u klavíru vydržel a dnes jej hraji ze všech skladatelů nejraději. A ačkoli na svých albech a koncertech představuji hlavně svou hudbu, která je spíše populárnějšího charakteru, rád bych nahrál i některá klasická díla a vnesl trochu nového větru do našeho prostředí. Jednou se mi snad poštěstí zahrát Chopinův první klavírní koncert s orchestrem, z toho bych měl opravdovou radost,“ sdělil.

A jaké vzory klavírista má? „Na rozdíl od klasických klavíristů nemám vzory ve věhlasných interpretech. Mnoho z nich velmi uznávám. Vyrostl jsem s klasickou hudbou v prstech, avšak obklopen populární hudbou,“ dodal.