V Mariánských Lázních budou v sobotu 16. prosince od 20.20 hodin prezentovat svou činnost lidé, kteří nesedí doma se založenýma rukama a snaží se život v lázeňském městě a jeho okolí obohatit. „Rodáci, bývalí studenti, aktivisté, sportovci, umělci, architekti, podnikatelé…, vystoupí víc jak deset statečných. Různorodé záliby, profese. Mají ale jedno společné. PSČ 353 01! Poštovní směrovací číslo Mariánských Lázní si vybral světoznámý grafik Pavel Fuksa pro vizuál, který má již poněkolikáté na svědomí. Byl jedním z prezentujících se na 8. PKNML a od té doby se šviháky úzce spolupracuje,“ popsala organizátorka Markéta Monsportová ze spolku Švihák.

Vystoupí například zástupci folklorního souboru Marjánek, akrobatka a ilustrátorka Karolína Urbánková nebo také Jindřich Keil, který studuje filmovou a televizní produkci na pražské FAMU, ale i cestovatel a horolezec Franta Henzl. Návštěvníci se můžou těšit na Alenu Švandelíkovou, Evu Pavlečkovou, Lubomira Bacu a Marka Blanka. Jde o čtyřlístek architektů, kteří rýsují budoucnost Mariánských Lázní a jejich urbanismu. Zkoumají historické podklady, statistiky, místní vztahy, názory.

Dalším mluvčím budou zástupci Úterského spolku Bart, který působí v rodišti zakladatele Mariánských Lázní Karla Kašpara Reitenbergera. Vystoupí také designerka Michaela Mertlová, Jaroslav Řešetka, jeden ze zakládajících členů a pořadatelů legendárního festivalu MišMaš Párty, ale také Markéta Monsportová, která shrne dosavadní úspěchy a švihácké plány do budoucnosti.

A kde se vlastně vzala myšlenka akci uspořádat? „Tento projekt vymysleli architekti Astrid Kleinová a Mark Dytham z tokijského architektonického studia Klein-Dytham Architecture. Jeho realizace nazvaná PechaKucha Night – což je japonsko-anglický název, který v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ – je výjimečnou příležitostí pro setkávání architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků a techniků a vzájemnou výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru. První setkání PechaKucha Night se konalo v únoru roku 2003 právě v Tokiu,“ vysvětlila pořadatelka.

V České republice se první akce tohoto druhu konala v Praze v roce 2007, Mariánské Lázně se přidaly k 800 městům ve světě v roce 2014. Akce si mezi lidmi rychle získala oblibu. „Smyslem projektu PechaKucha je, aby prezentace byly co nejhutnější, aby si dokázaly udržet pozornost posluchačů. Během jednoho večera tak má každý z přednášejících 6 minut a 40 sekund, během nichž může předvést 20 obrázků, přičemž každý z nich může komentovat po dobu 20 sekund,“ dodala Markéta Monsportová.