„V loňském roce bylo jediným přáním naší sedmileté dcery najít pod vánočním stromečkem pejska," začala své vyprávění Blanka Stehlíková z Chebu. „Tak dlouho prosila, až jsme se rozhodli, že Marušce uděláme krásné Vánoce." Holčička našla pod stromečkem chlupatou kuličku. „Že to nebyl až tak dobrý nápad, jsme zjistili po Novém roce. Když z dcerky počáteční nadšení vyprchalo, zůstala veškerá péče o fenku na mně."

Fakt, že pes pod stromečkem nemusí být vždy dobrou volbou, potvrzují i odborníci. „Lidé by si měli nejdříve dobře rozmyslet, jestli pořídit dítěti pejska jako dárek," řekla chovatelka a provozovatelka psího útulku Mariánské Lázně Jaroslava Voltrová. „Je to závazek na několik let a dítě může chlupatý mazlíček brzy omrzet." Další důležitou věcí podle chovatelky je i správný výběr plemene. „Neměli by kupovat pejska, aniž by si přečetli informace o jeho povaze. Není dobré vybrat psa jen proto, že se jim líbí," uvedla.

Provozovatelé útulků se většinou obávají zvýšeného počtu nových pejsků ve svém zařízení právě po vánočních svátcích. „V loňském roce jsme žádný velký přísun neměli," dodala Voltrová.