Spor mezi podnikateli v Hranicích nevyvolal chybějící obchvat města, ale přebývající značka ´pěší zóna´.
Kvůli ní vznikla v Hranicích petice, kterou podepsalo celkem 289 občanů města.

„Vedení města slibuje od roku 1990 otevření hraničního přechodu Ebmath – Hranice a dodnes se nic neudálo,“ stojí v textu. „Hraničtí podnikatelé jsou více a více na pokraji krachu, z města se stává opuštěné místo,“ stěžují si na to, že se k nim do centra nedostanou němečtí turisté, protože by museli přijít pěšky. Značka je umístěn těsně za cedulí konec obce na jediné přístupové cestě k hraničnímu přechodu.

Oficiální důvod, proč nelze komunikaci otevřít pro osobní automobily je, že je úzká a nevhodná pro dopravu.
„Volal jsem na dopravní policii a do autoškoly a ptal jsem se, jak má být široká cesta pro osobní automobily,“ říká místní podnikatel Pavel Brda.
„Podle zákona je to pět metrů. My jsme obešli všechny silnice v okolí a poctivě jsme je přeměřili. Žádná z nich není širší než čtyři metry čtyřicet,“ popisuje. „Ta dotyčná komunikace určitě měřila původně pět metrů, ale když se asfaltovala, udělali to na šířku mašiny, což je přesně čtyři metry čtyřicet. Je navíc v dobrém stavu a není problém ji rozšířit o šedesát centimetrů. Ani by se to nedotklo kolem stojících stromů,“ míní.

Podle některých je za umístěním značky ´pěší zóna´ podnikatel Zdeněk Pěnkava, který využil situace a odkoupil od města pozemky těsně u hraničního přechodu, aby zde vybudoval restauraci, kadeřnictví a obchod. Ten se brání.

„Když jsme tady začali stavět, tak jsme také měli problémy se na pozemky dostat právě kvůli té dopravní značce, neustále nás kontrolovali policisté,“ říká. „To samé pak bylo se zásobováním. Podařilo se nám ale dosáhnout toho, že sem smí alespoň dopravní obsluha.“ Otevření hranic se podnikatel nebrání. „Samozřejmě jsem pro to, aby se to otevřelo, protože když tady projede denně tři tisíce aut, tak mi stoupnou tržby.“ Nemá ale zájem na tom, aby mu auta jezdila takzvaně ´pod okny´. „Naše tendence je: ano, pojďme realizovat obchvat, ale kousek dál do polí, ať mi to nejezdí těsně kolem restaurace. Tím pádem se ušetří i ty stromy okolo původní cesty,“ dodává. Spor je zatím bez konce. Text petice odevzdali obyvatelé Hranic na městském úřadě a zaslali na Krajskou správu a údržbu silnic Karlovarského kraje.