Jinak se nedá popsat rezignace prvního pirátského starosty v republice Vojtěcha Franty, který stál půl roku v čele Mariánských Lázní. Na postu starosty vystřídal Frantu dosavadní druhý místostarosta Petr Třešňák (piráti). Frantu jmenovali zastupitelé druhým místostarostou.

Původně přitom měli zastupitelé projednávat jen opravy zimního stadionu a odkup TJ Slovan. Proto mnoho přítomných rezignace Franty překvapila. „Na základě požadavků místního sdružení pirátů a po diskuzi v koalici jsem se rozhodl ze své funkce odstoupit," uvedl dnes již bývalý starosta Franta. Hlasování o přijetí rezignace starosty podpořilo osmnáct z devatenácti přítomných zastupitelů.

Už před nějakou dobou se na veřejnost dostaly informace, že pirátská loď se povážlivě kymácí a uvnitř mariánskolázeňské koalice není vše v pořádku. Před dubnovým zasedáním zastupitelstva dokonce Vojtěch Franta na sociální síti hovořil o tom, že se dozvěděl, že ho jeho kolegové chtějí odvolat z postu starosty. Tehdy ale k ničemu takovému nedošlo a Franta se zastupitelům za tyto informace na sociální síti omluvil. Mariánskolázeňští tak mohli mít pocit, že uvnitř koalice je opět vše v pořádku. Až po měsíci se ukázalo, že piráti na radnici problémy stále mají.

„Rezignoval jsem na pozici starosty zcela dobrovolně," uvedl Franta. „Rozhodli jsme se s koalicí, že do funkce starosty nominujeme Petra Třešňáka a já budu zastávat jeho pozici." Tento záměr nakonec zastupitelé schválili a Franta věří, že nově svěřenou agendu zvládne. „Budu mít na starosti územní plánování a strategický plán a to jsem rozhodnutý vykonávat s plným nasazením," slíbil.

Důvod, proč byl jmenován do funkce starosty Petr Třešňák, je i ten, že nový starosta pracoval už dříve na manažerské pozici a podle koalice takovýto krok pomůže ke stabilizaci města. Třešňák vysvětlil i důvod, proč nebyla rezignace Franty dána dopředu. „Diskutovali jsme to delší dobu," řekl Petr Třešňák. „Finální řešení přišlo na pořad dne až ráno před zastupitelstvem. " Sám si uvědomuje, že na vedení města nemusí tento krok vrhat dobré světlo. „Tuším, že nám tento krok může být vmeten do očí jako vlastní neschopnost. S klidným svědomím můžeme říci, že jde jen o přerozdělení kompetencí," dodal s tím, že věří, že spolupráce ve vedení města bude fungovat lépe než dosud.