Ke každému pořádnému městu patřil v dřívějších dobách pivovar. Výjimkou nebyl ani Cheb. Ještě před 1. světovou válkou jich bylo ve městě třináct. Ani jeden z nich už ale pivo nevaří a z pivovarských budov zbyly do dnešních dob s jedinou výjimkou jen ruiny.

Pivovarská historie

„Například pivovar za hotelem Hvězda, který zná velká část Chebanů jako bývalý sklad zeleniny, patřil mezi nejstarší. Pivo se zde vařilo už od roku 1630,“ uvedl chebský amatérský historik Karel Brukner. Tento pivovar ještě v roce 1938 vyrobil 35 tisíc hektolitrů 14procentního piva značky Wallensteinlager.
Po druhé světové válce se ale pivovar přeměnil na sklad zeleniny, který v posledních letech značně zpustnul.
Chebská radnice proto hledá pro tento pivovar i podobně zanedbané pivovarské objekty nedaleko zimního stadiónu smysluplné využití.

Papírenské muzeum

Na posledním veřejném jednání chebského zastupitelstva nabídla řešení chebská společnost unipap plus. Ta by chtěla budovu pivovaru opravit a vybudovat zde muzejní expozici, která by připomněla jednu z nejstarších papíren ve střední Evropě. Ta sídlila v obci Skalka u Chebu. Dnes se její nepatrné zbytky nacházejí pod hladinou stejnojmenné přehrady.

„Naším záměrem není chátrající budovu pivovaru zbourat, ale naopak opravit. Její industriální prostory bychom chtěli využít pro stálou expozici výstavy o historii výroby papíru. Také by zde vznikla galerie a ateliér pro pořádání různých workshopů,“ informovala o záměru firmy unipap plus jednatelka Světlana Keslová.

V některých encyklopediích se uvádí, že chebská papírna byla založena už v roce 1370. Tento rok se proto bere jako počátek papírenství ve střední Evropě. Papírnu měl založit císař a český král Karel IV.
Společnost unipap plus už v Chebu působí 14 let. Patriotismus jejích majitelů ji vedl k tomu, aby v roce 2004 připravila výstavu na téma první papírny ve střední Evropě. Expozice byla k vidění ve výstavní síni kostela sv. Bartoloměje v Chebu, kde ji během jednoho měsíce navštívilo na tři tisíce lidí. V současné době její exponáty obdivují návštěvníci muzea v nedalekém německém Marktredwitz. Výstava by se měla později stát součástí nové chebské muzejní expozice.

„Celý areál bývalého pivovaru bychom chtěli začlenit do blízkého historického centra. Po odstranění plechových plotů a zdí by navázal i na okolní park,“ dodala Keslová.
Místo by se podle ní našlo i pro několik nových parkovacích míst. Část starších a novodobých přístaveb by pak chtěla firma využít na moderní prodejnu papírnického, výtvarnického a kancelářského zboží.