Šestimilionové odškodnění přiřkl soud šestadvacetiletému mladíkovi, kterého zmrzačil řidič při dopravní nehodě. Co je mu to ale platné, když má nyní rozum pětiletého dítěte a potřebuje nepřetržitou péči. I přesto peníze pomohou k tomu, aby mohl dál žít. Soud řidiče potrestal podmínkou a miliony šly ovšem z povinného ručení provozovatele vozu.

Takovýto případ není rozhodně jediný, který česká justice řešila. Náhrady škody za poškozené zdraví nebo za ušlý zisk jsou na denním pořádku, i když z případu popsaném na začátku tohoto článku mrazí v zádech.
Podle advokátky Lenky Skřivánkové z plzeňské advokátní kanceláře Svejkovský, Kabelková, v. o. s., je možné žádat o náhradu škody v mnoha případech. „Například, když se stane úraz při dopravní nehodě, nebo pokud si na špatně upravené cestě zlomíte nohu či pokud v důsledku lékařského zákroku dojde ke škodě na zdraví atd.,“ vysvětluje.

Podmínky jsou přísné

I zde je ale třeba mít na paměti, že podmínky pro náhradu škody jsou poměrně přísné. „Zákon udává, že se musíme chovat preventivně, tedy tak, abychom si k poškození zdraví sami nepřispěli. Když tedy jdete po zledovatělém chodníku, musíte předpokládat, že to bude klouzat, a podle toho se chovat. Když se stane dopravní nehoda a poškozený bude žádat náhradu škody, soud bude zkoumat i míru zavinění samotného poškozeného,“ uvádí Skřivánková. Při náhradách škod na zdraví, se hradí jako základní nárok mimo jiné bolestné a tzv. snížení společenského uplatnění. „O stupni obou kategorií rozhoduje lékař. Ten určí diagnózu, na základě které se vypočítává konkrétní částka. Soud ji ovšem ve finále může změnit, zejména navýšit. Zažili jsme desetinásobné, ale třeba i pětadvacetinásobné navýšení,“ sdělila advokátka.

Statisíce i miliony

Pro příklad se tyto náhrady uplatňují, když člověk v důsledku dopravní nehody třeba přijde o končetinu, je mentálně postižen nebo když žena kvůli nějaké nehodě nemůže už nikdy donosit dítě nebo vůbec otěhotnět atd. Částky se v těchto případech šplhají do statisíců i do milionů korun. „Pro toho, kdo musí škodu zaplatit, je to určitě velký trest a ponaučení do budoucna. U dopravních nehod je ale praxe jiná. Viník je sice potrestán soudem (a většinou dostane podmínku), platit ale většinou nic nemusí, protože škoda jde na vrub pojišťovny a částka je uhrazena z povinného ručení (tak jako v případě 26letého mladíka). Ze své kapsy by to pak pojišťovně musel zaplatit tehdy, kdyby třeba řídil pod vlivem alkoholu,“ poznamenává právnička.
Kromě peněz za zničené zdraví můžete žádat například i o částku za ušlý zisk, náhradu nákladů spojených s léčením, náhradu věcné škody, ale také třeba náhrady nemajetkové újmy v penězích. Skřivánková popsala případ, kdy její klientce někdo zapálil bistro. Viník musel zaplatit postavení nového bistra i ušlý zisk za dobu, kdy nebylo možné prodávat.
Peníze nevrátí zdraví, přesto pomohou

Podle Skřivánkové spousta lidí vůbec neví o tom, že o nějakou náhradu mohou žádat, a nechávají to být. „Určitě je to škoda, protože se často dostáváme na opravdu vysoké částky. Zdraví už to nikomu nevrátí, ale alespoň to může v takové složité situaci pomoci,“ uzavírá právnička.