Desítky plakátů autonomních nacionalistů zaplavily Cheb. Otázka 'smrti svobody slova' se evidentně netýká jen Prahy. Obyvatelé Chebska se shodují, že jde o reakci na události v Praze na konci minulého týdne.
„Překvapuje mě, že se toto téma dostalo tímto způsobem až do Chebu,“ řekla studentka Tereza Ptáčková. „Vzhledem k násilí, které pochod provázelo, se to ale dalo očekávat.“

O plakáty se již zajímají jak státní, tak městští policisté. „Zkontrolujeme město a společně s technickými službami zařídíme přelepení,“ sdělil ředitel chebských strážníků Jiří Šmolík.
„Zjistili jsme, že neznámí lidé vylepili v některých ulicích Chebu plakáty,“ řekla mluvčí policistů Stanislava Hojdová. „Text nese znaky extremismu. Případem se začali zabývat pracovníci kriminální služby.“ Text bude podroben znaleckému posudku.

Mnozí Chebané se při jeho přečtení zlobili. „Vždyť oni ani nevědí, o čem mluví,“ rozčílil se jeden z kolemjdoucích. „Kdyby zažili Hitlera, mluvili by jinak.“
Také vedení města zpráva o vylepení plakátů nenechala klidné. „Pro pana starostu je taková forma řešení problémů nepřípustná - s tím, že zde spatřuje příliš lidské nenávisti,“ sdělila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová.

Chebskem se tímto rozvířila debata, kdo vlastně autonomní nacionalisté jsou? Na webových stránkách nacionalistů mají lidé možnost dozvědět se víc.
„Jsme patřičně hrdí na své úspěchy a svoje kořeny. Jako nacionalisté odmítáme zásahy do naší státní suverenity. Národ chápeme jako skupinu lidí se společnými tradicemi, historií, etnicitou a jazykem.“

Neonacismus je ideologické a politické hnutí vycházející z nacismu, které vzniklo po 2. světové válce. Projevy neonacismu jsou v mnoha zemích zakázány. Neonacisté vycházejí z teze o nadřazenosti bílé rasy, viní Židy z mnoha nešvarů společnosti a přisuzují jim rozsáhlá mezinárodní spiknutí za účelem ovládnutí světa.
Nacionalismus je ideologie zrozená v 19. století. Je založen na pojmech národ, etnická příslušnost a národní identita. Nacionalismus vznikl jako vědomí příslušnosti k jednomu národu (většinou zejména vymezením se vůči národu jinému). Později se stal nedílnou součástí i politických doktrín i argumentací.⋌ Zdroj: wikipedia

 

Výskyt letáků neonacistické teroristické organizace v Chebu

Včera (15. listopadu) převzali chebští kriminalisté od strážníků Městské policie v Chebu oznámení jednoho z chebských občanů, který zaznamenal v Chebu vylepené letáky s nápisem COMBAT 18 s vyobrazením keltského kříže symbolizující neonacistickou teroristickou organizaci. Na letáku se nachází titulní nadpis „Nadešel čas bojovníků za rasu a národ! I ty můžeš do ruky vzít zbraň, svoji rasu a zem pak chraň“. Tyto letáky byly vylepeny zatím neznámým pachatelem v době mezi 14. a 15. listopadem na různých místech Chebu (tř. Svobody, ulice Žižkova, nádraží ČD) a to na krytech elektroměrů umístěných na budovách, na sloupech pouličního osvětlení u nádraží ČD a okapových svodech budov.

Policisté případ prověřují, byl k němu též přibrán soudní znalec z oboru kriminalistiky, který svým znaleckým posudkem určí, zda se jedná o závadový text a s jakou společenskou nebezpečností. V případě, že by se o takový text jednalo, určí dle jeho obsahu policisté po konzultaci s dozorovým státním zástupcem, jak bude tento skutek právně kvalifikován. Pachateli by v této věci hrozilo trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, kde hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. V případě, kdy by se jednalo o podezření ze spáchání trestného činu Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka hrozí trest odnětí svobody až na 8 let. V současné době policisté prověřují, zda se takovéto letáky nevyskytují i na jiných místech chebského regionu.

Žádáme případné svědky vylepování těchto plakátů, aby volali linku 158. Přispějí tak k řádnému objasnění tohoto případu. Děkujeme. (pčr)