VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budou si lidé namísto nemocenské brát dovolenou?

CHEBSKO - O to, jak to finančně zvládnou, se obávají zejména důchodci

8.9.2007
SDÍLEJ:

U lékařů budeme platit za všechno, vyjma pravidelné preventivní prohlídkyFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Pokud Senát schválí reformní balík vlády, začnou v České republice pacienti od ledna příštího roku platit za návštěvu lékaře, za položku na receptu, za návštěvu pohotovosti a za den strávený v nemocnici. Nejen obyvatelé Chebska jsou tudíž zvědaví, za co vlastně budou platit a kde jejich peníze skončí.
Za vyšetření u lékaře zaplatí pacient 30 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun, za pobyt v nemocnici 60 korun na den a noc a za každý lék na receptu 30 korun. Od poplatků jsou osvobozeny těhotné ženy, pokud prohlídka souvisí s těhotenstvím a také člověk, který přijde na preventivní prohlídku, injekci či pro recept. Rovněž nebude zpoplatněno vyšetření, na které lékař sám pacienta pošle. Ministerstvo tak chce zabránit nadužívání lékařské péče v České republice.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt byl nedávno vystaven palbě otázek obyčejných občanů na jedné z internetových diskuzí.
„Poplatky zůstanou tomu, kdo je vybírá. Čili lékaři, nemocnici či lékárně. U lékařů a nemocnic tuto skutečnost zohlední pojišťovny při vyjednávání o úhradách zdravotní péče na příští rok a v případě lékáren bude příjem z poplatků kompenzován snížením obchodních přirážek na léky,“ uvedl na dotaz, kde skončí vybrané peníze.

„Nepovažujete za ´neúctu k životu´, že když se narodí dítě v nemocnici, tak se ihned platí i za novorozence jeho pobyt v nemocnici ?“ zeptal se jeden ze čtenářů.
„Příchod nového potomka na svět je vždy spojen se zvýšenými náklady, předpokládám, že s tím každý budoucí rodič předem počítá. Částka 60 korun za den pobytu v nemocnici pouze vyjadřuje alespoň malý podíl občana na nezdravotnických nákladech zdravotnických zařízení. Také doma každý den spotřebováváme nějakou energii, potraviny, apod. Peníze ze zdravotního pojištění jsou omezené a určené především k léčbě. Tím, že si připlatíme na oběd v nemocnici, bude více volných peněz pro více lidí na léčbu rakoviny, infarktu, ale i závažných nemocí malých dětí. Tak vnímáme úctu k životu ve zdravotnictví,“ zněla Cikrtova odpověď.

„Tak já nevím, když půjdu marodit, tak zaplatím nejen za návštěvu u lékaře, ale ještě za každou položku na receptu a pak v lékárně za léky,“ řekl Jan Stuchlík z Chebu. „Myslím, že si lidé budou raději místo nemocenské vybírat dovolenou.“
Obavy, jak bude situace ve zdravotnictví po novém roce vypadat, mají zejména senioři a lidé s nízkými příjmy.

8.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení