Pokud Senát schválí reformní balík vlády, začnou v České republice pacienti od ledna příštího roku platit za návštěvu lékaře, za položku na receptu, za návštěvu pohotovosti a za den strávený v nemocnici. Nejen obyvatelé Chebska jsou tudíž zvědaví, za co vlastně budou platit a kde jejich peníze skončí.
Za vyšetření u lékaře zaplatí pacient 30 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun, za pobyt v nemocnici 60 korun na den a noc a za každý lék na receptu 30 korun. Od poplatků jsou osvobozeny těhotné ženy, pokud prohlídka souvisí s těhotenstvím a také člověk, který přijde na preventivní prohlídku, injekci či pro recept. Rovněž nebude zpoplatněno vyšetření, na které lékař sám pacienta pošle. Ministerstvo tak chce zabránit nadužívání lékařské péče v České republice.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt byl nedávno vystaven palbě otázek obyčejných občanů na jedné z internetových diskuzí.
„Poplatky zůstanou tomu, kdo je vybírá. Čili lékaři, nemocnici či lékárně. U lékařů a nemocnic tuto skutečnost zohlední pojišťovny při vyjednávání o úhradách zdravotní péče na příští rok a v případě lékáren bude příjem z poplatků kompenzován snížením obchodních přirážek na léky,“ uvedl na dotaz, kde skončí vybrané peníze.

„Nepovažujete za ´neúctu k životu´, že když se narodí dítě v nemocnici, tak se ihned platí i za novorozence jeho pobyt v nemocnici ?“ zeptal se jeden ze čtenářů.
„Příchod nového potomka na svět je vždy spojen se zvýšenými náklady, předpokládám, že s tím každý budoucí rodič předem počítá. Částka 60 korun za den pobytu v nemocnici pouze vyjadřuje alespoň malý podíl občana na nezdravotnických nákladech zdravotnických zařízení. Také doma každý den spotřebováváme nějakou energii, potraviny, apod. Peníze ze zdravotního pojištění jsou omezené a určené především k léčbě. Tím, že si připlatíme na oběd v nemocnici, bude více volných peněz pro více lidí na léčbu rakoviny, infarktu, ale i závažných nemocí malých dětí. Tak vnímáme úctu k životu ve zdravotnictví,“ zněla Cikrtova odpověď.

„Tak já nevím, když půjdu marodit, tak zaplatím nejen za návštěvu u lékaře, ale ještě za každou položku na receptu a pak v lékárně za léky,“ řekl Jan Stuchlík z Chebu. „Myslím, že si lidé budou raději místo nemocenské vybírat dovolenou.“
Obavy, jak bude situace ve zdravotnictví po novém roce vypadat, mají zejména senioři a lidé s nízkými příjmy.