Den válečných veteránů si připomněli představitelé Plesné, starosta Miloslav Pospíšil a místostarosta Tomáš Lokinga. K jedinému pomníku, který připomíná konec první světové války, přinesli kytici.

„Pomník prý býval i v Plesné,“ zavzpomínal starosta. „Stával přímo naproti radnici a zmizel v roce 1947. Ani pamětníci si na něj ale nevzpomínají,“ řekl.
Malý slavnostní akt se tedy odehrál v Lomničce. Tady památník vydržel. Stojí přímo vedle kostela. Jeho historie je také zajímavá. Už při příchodu zaujme průčelí kostela. „To jediné bylo původně opravené,“ poznamenal starosta. „Je totiž vidět od cesty. Střecha ale byla hodně děravá. Stálo nás 700 tisíc korun ji dát dohromady. V současné době sem instalujeme výstavku, plánujeme kostel využívat i jako obřadní síň nebo ke koncertům,“ přiblížil další dění. „Bylo by hezké tady pořádat svatby,“ přidali se k Pospíšilovi manželé Eliášovi z Lomničky. Patří ke skupině místních obyvatel, která si vzala za své, o památku se starat. Jak uvedl starosta, mají se stát duchem kostela. V kostele jsou dokonce i původní varhany. Chybí jim sice asi dvě píšťaly a měch je prokousaný od kuny, ale stále jsou funkční. Popraskané zdivo bude nejspíš vyžadovat statické zabezpečení budovy. Náklady na opravu se tudíž vyšplhají hodně vysoko. Jen úprava okolí kostelíka vyjde město Plesná na milion dvě stě tisíc korun.⋌