Třicet kilometrů museli patnáct let dojíždět obyvatelé Aše, pokud potřebovali ošetřit na pohotovosti. Ode soboty se ale uleví nejen tamním občanů, ale i lékařům chebské nemocnice, ve které dosud fungovala jediná pohotovost v regionu.

Se zdravotními problémy nově pomohou obyvatelům Ašska ve středisku v tamní Skřivánčí ulici. Pohotovost bude fungovat o víkendech a svátcích od 9 do 16 hodin.

„Jsem rád, že se pohotovost podařilo obnovit," řekl lékař Georgis Konstantinidis, který je garantem služby. Jak vysvětlil, své ašské kolegy oslovil především kvůli situaci v chebské nemocnici, kde začala pohotovost a interna kolabovat. „Doufáme, že bude ašská pohotovost fungovat ke spokojenosti občanů," dodal.

Provoz pohotovosti bude hrazen z rozpočtu Karlovarského kraje prostřednictvím Karlovarské krajské nemocnice. „Na zajištění chodu lékařské pohotovostní služby pro dospělé v Aši jsme pro tento rok vyčlenili 330 tisíc korun," uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik. „V příštím roce se pak bude jednat o příspěvek ve výši 800 tisíc korun. Velký dík patří i městu Aš, které se bude podílet na vybavení ordinace částkou přibližně 100 tisíc korun," upřesnil Pánik a podotkl, že by rád vyřešil ještě jeden problém. Dosud totiž musí do Chebu i ti, kteří potřebují předepsat jen inzulín. A to je zejména pro starší lidi problém.

„Musím poděkovat panu náměstkovi Pánikovi a panu doktoru Konstantinidisovi sešla se myšlenka a ochota," podotkl starosta Aše Dalibor Blažek. „Jen věřím, že nebude pohotovost zneužívána, tak jako tomu bylo v minulosti."

V současné době fungují pohotovosti ve všech okresních městech a v uplynulém roce Karlovarský kraj na jejich zajištění vynaložil 15,5 milionu korun.

Zřídit pohotovost by chtěl kraj také v Mariánských Lázních. „S novým majitelem nemocnice jsme již jednali a další schůzku máme naplánovanou na září," potvrdil Jakub Pánik. Je však třeba, aby se do fungování služby zapojilo víc lékařů.