Záchranu člověka, který se propadl do ledové vody, druhým dnem trénovali hasiči a policejní potápěči na Jesenické přehradě u Chebu (Deník již informoval). Hasiči tento typ záchrany osoby cvičí několikrát v roce. V zimě jde o záchranu osoby propadlé ledovou hladinou, v létě o záchranu tonoucí osoby.

Cvičení si vyzkoušeli všichni

„Je dobré, aby si kluci zopakovali postupy a taktiku při tomto druhu záchrany osob,“ vysvětloval Jan Doubrava, ředitel Hasičského záchranného sboru Cheb. Cvičení se během tří dnů jeho trvání zúčastnili profesionální hasiči z celého regionu. „Jsou zde hasiči ze stanice Cheb, Aš, Mariánské Lázně a hasiči Českých drah,“ popisoval ředitel.

Co dělat, když jsou hasiči daleko?

Ne vždy jsou profesionální záchranáři takzvaně po ruce. Co pak?

„Pokud taková situace nastane v blízkosti obydlí a občan zpozoruje, že se někdo propadl do vody, pak je nutné co nejrychleji vzít žebřík, lano nebo dlouhý provaz a pomocí těchto prostředků se pokusit tonoucího vytáhnout.“ Potíž nastává ve chvíli, kdy je člověk v ledové vodě déle. Pak je téměř nemožné, aby ho někdo zachránil sám. „Po třech čtyřech minutách totiž začne být ztuhlý a není možné, aby svému zachránci pomáhal. Pak už na to musí být minimálně dva, z toho jeden na břehu. Pokud jsou zachránci dva, tak jeden jistí zachránce na břehu a druhý je v roli zachránce uvázán například za opasek. Žebřík se využívá na roznesení vlastní váhy na ledové ploše a dále k vlastní záchraně tonoucího,“ popisoval. Takto by mohl zvládnout člověka vytáhnout i laik (video s ukázkou naleznete na webu Chebského deníku). Potíž je také, pokud se člověk propadne do vody třeba u lesa a my nemáme nic z uvedených prostředků po ruce. „Tam nezbývá než pokusit se dotyčnému podat třeba větev,“ sdělil Doubrava. Samozřejmostí je zavolat hasiče.

Trénují naštěstí spíš nanečisto

Situaci, kterou hasiči z Chebska trénovali, naštěstí v poslední době řešit nemuseli.

„V této sezóně jsme měli dva takové zásahy, ale vždy se to týkalo záchrany zvířat,“ uvedl Doubrava. Rozhodně to ale neznamená, že by hasiči trénovat přestali. „Nikdy nevíme, kdy k takovému případu přijedeme a musíme být připraveni pomoct našim občanům v každé situaci a za každého počasí,“ sdělil s tím, že se cvičení uskuteční znova nejen příští rok, ale také v létě. „To se odehraje na řece a půjde o nácvik v proudové vodě,“ dodal ředitel chebských hasičů.

Policisté se školí také

Důležitou roli při cvičeních hrají policejní potápěči.

„Ti jsou speciálně proškolení,“ vysvětlovala policejní mluvčí Andrea Kávová.

Podle Františka Ptáčka, jednoho ze zúčastněných policejních potápěčů, se do role mrznoucího člověka ve vodě ale nemají šanci vžít. Na rozdíl od nich nemají jen běžné oblečení. „Jistě jsou ale taková cvičení přínosem i pro nás. I my si oprášíme znalosti,“ dodal.