VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V krajských volbách zvítězila KSČM

Karlovarský kraj – Krajské volby vyhráli komunisté.

13.10.2012 13
SDÍLEJ:

KSČM, vítězové krajských voleb. Druhý zprava lídr kandidátky Jaroslav Borka.Foto: Deník/Lucie Valeriánová

Po sečtení devadesáti procent hlasů těsně vedli komunisté (22.69 %), druhá s rozdílem 40 hlasů byla ČSSD (22.65 %), následovala ODS (9.78 %), Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (9.63 %), TOP09+STAN (7.38 %) a ALTERNATIVA (6.78 %).

Ve chvíli, kdy bylo sečteno devadesát pět procent hlasů vedla se 22,73 procenty hlasů ČSSD, v těsném závěsu byli komunisté se 22,71 procenty, třetí byla ODS s 9,76 procenty hlasů, následovalo Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (9,22 %), TOP09+STAN (7,4 %) a ALTERNATIVA (6,75 %).

Po sečtení devadesáti osmi procent hlasů vede KSČM (22,9 %), druhá je ČSSD (22,72 %), třetí ODS (9,76 %), Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (9,09 %), TOP09+STAN (7,43 %) a ALTERNATIVA (6,72 %).

Po 19. hodině bylo sečteno 99,71 % hlasů, čeká se pouze na hlasy z Pomezí nad Ohří, kde jsou až do 22 hodin komunální volby. Hlasy z Pomezí ale výsledky krajských voleb už zřejmě příliš neovlivní. Současný stav: KSČM ve volbách vítězí s 22,97 procenty (16.549 hlasů), druhá je ČSSD s 22,75 procenty (16.392 hlasů), na třetím místě je ODS, která má 9,79 procenta (7.055 hlasů), čtvrté je Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst s 9,09 procenty (6.551), na pátém místě skončila TOP09+STAN se 7,38 procenty (5.317 hlasů) a ALTERNATIVA, která obdržela 6,7 procenta (4.833 hlasů).

V neděli 14. října ráno už byly známy definitivní výsledky.

Komunistická strana Čech a Moravy si polepšila o setinu procenta na 22,98 (16.580 hlasů) a obsadí čtrnáct křesel v krajském zastupitelstvu.
Těsně druhá ČSSD má 22,73 procent (16.402 hlasů) a třináct mandátů.
Třetí je Občanská demokratická strana s 9,79 procenty (a 7.062 hlasy) a pěti místy v zastupitelstvu.
Následuje Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, kterému voliči dali 9,09 procent (6.558 hlasů) a obsadí rovněž pět zastupitelských křesel.
Na pátém místě TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj se 7,38 procenty (a 5.326 hlasy), která získala čtyři zastupitele.
Stejný počet, tedy čtyři zastupitele má i ALTERNATIVA, které připadlo 6,7 procenta (4.837 hlasů).

KSČM tomu nevěřila

KSČM. Vítězové letošních krajských voleb.
Ve štábu komunistů na Varšavské ulici v Karlových Varech spíše než nadšení vládlo překvapení. "Kolik hrála Rotava? Prohráli jsme?" znělo kolem stolu. Že vyhráli krajské volby jaksi členové strany ještě nevstřebali. Na stole byl skvělý guláš, obložené mísy a oči všech byly přibity k televizi. Jediné, co komunisty rozčilovalo, bylo to, že předseda ODS Petr Nečas mluvil v televizi už půl hodiny. 

Podle lídra KSČM Jaroslava Borky úspěch čekali, ale že bude takový, to ne. "Je to zřejmě odraz toho, co se děje ve společnosti," řekl Borka. "Není to tak, že bychom skákali radostí. Já jsem připraven na funkci hejtmana, ale dělat ji nikdy nebudu," řekl Borka s nadsázkou.

Podle Borky by komunisté chtěli znovu vytvořit koalici s ČSSD, ale aby měla větší váhu, rádi by do ní přizvali zástupce Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. "Chceme utvořit funkční krajské zastupitelstvo a vedení kraje. Nechceme nejvyšší posty, ale silové resorty bychom chtěli získat pod naší kontrolu," uvedl Jaroslav Borka. Ten zároveň nepředpokládá, že ČSSD by KSČM obešla a domluvila se na krajské koalici s ODS a dalšími subjekty. "Tak rychle snad ČSSD názory nemění," dodal Borka.

ČSSD. Bledí, ale stateční

Volební štáb ČSSD.
Ve štábu ČSSD panovala nervozita. Nynější hejtman Josef Novotný se nechtěl prozatím podrobně vyjadřovat k tomu, co bude. "Co se týká volebních výsledků, ty hodně ovlivnili voliči, kteří jsou zvyklí volit KSČM," poznamenal hejtman Novotný. Podle hejtmana se ve výsledku voleb odráží nespokojenost občanů se současnou politickou situací.

Všichni sociální demokraté byli plni očekávání, jak volby dopadnou. Neustále sledovali televizní obrazovku, internet a v celém štábu zuřivě vyzváněly telefony.

"Nebudu prognózovat, s kým bychom šli do koalice a s kým ne," nechal se slyšet Novotný. Víc neřekl.

TOP09+STAN: Ani vítězství, ani průšvih

Volební štáb TOP09 + STAN.
TOP09+STAN je s výsledky krajských voleb relativně spokojena. "Jsme nové uskupení na politické scéně a navíc máme silová ministerstva ve vládě. Získali jsme čtyři mandáty," uvedl lídr kandidátky TOP09+STAN Jan Horník.

Podle Petra Zahradníčka, krajského místopředsedy TOP09, není volební výsledek triumf, ale ani průšvih. Spolu s Horníkem se shodli, že do koalice se sociálními demokraty TOP09+STAN nikdy nepůjde.

TOP09+STAN měla hlavní štáb v restauraci Pod košem (Ventura Pub). Ale spíše než alkohol konzumovali volební informace, které se jim zobrazovaly na tabletu. Černé obroučky brýlí Petru Zahradníčkovi skutečně slušely a senátorova šála nebyla oranžová ani červená.

ODS je třetí. Jako Váňa na Velké pardubické

Volební štáb ODS. Lídr kandidátky Petr Šindelář.
Ve volebním štábu ODS byli všichni zdrceni z toho, jak volby dopadly. "Dnes jsem sledoval Velkou pardubickou, kde žokej Josef Váňa skončil na krásném třetím místě. My ve volbách také," řekl lídr kandidátky ODS Petr Šindelář. Zde ale pro něj veškerá pozitiva skončila. "ODS přestává být vůdčí stranou na pravé straně politického spektra. Sláva vítězům, čest poraženým. Mezi poraženými je ale i celý Karlovarský kraj spolu se všemi jeho občany," řekl Šindelář. "Je mi líto, že to tak dopadlo."

Krajský předseda ODS Jiří Vaněček se domnívá, že ČSSD nebude chtít pustit pozici hejtmana. "Pokud se sociální demokraté budou chtít spojit se starosty, zvyšují tak svůj potenciál. Je pravděpodobné, že budou probíhat složitá vyjednávání," řekl Vaněček. "Bez ohledu na výsledek voleb jsme udělali maximum. Nabídli jsme kvalitní program a nové lidi," konstatoval krajský předseda ODS.

"Změny musí jít zdola, nikoliv shora, což lidé nepochopili. Teď se budeme motat v bludných kruzích," dodal Vaněček.

Autor: Redakce

13.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení