Kdo o víkendu zamířil do mariánskolázeňského sídla Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, neprohloupil. Konala se zde totiž oblíbená výstava velké české vášně – hub. Také tentokrát zde byly k vidění víc než tři stovky druhů.

Září a říjen jsou měsíce, kdy houbařská sezona vrcholí. Bývá tak co vystavovat.

„Přítel se chtěl přijít podívat, já z toho moc nadšená nebyla,“ řekla Hana Troníčková z Plané. „Můžu vám ale říct, že bych udělala chybu, kdybych zůstala doma. Je tady tolik druhů a organizátoři o nich ví snad úplně všechno. Opravdu jsem za výstavu ráda,“ zhodnotila.

Exponáty, které jsou na výstavě k vidění, pochází z celé republiky. Část přinesou členové a přátelé klubu, část veřejnost. „Například v pátek přinesli lidé nádherného choroše sírového, zda bychom jej nechtěli na výstavu. Byli jsme rádi, protože jsme ho teď nikde nenašli,“ popisoval Jiří Pošmura, předseda Mykologického klubu Slavkovský les. A jak se vlastně mykologové na výstavu připravují?

„Sbíráme všechny druhy, mimo vzácných. Ty nám většinou přinášejí lidé,“ podotkl a vysvětlil, že houby samozřejmě vystaví, protože by byla škoda je neukázat, když už je někdo utrhne. „Houbaře ale hned poučíme, že se vzácné druhy nesbírají,“ popisoval Jiří Pošmura.

Tak tomu bylo také letos, a tak mohli návštěvníci vidět třeba vzácného kotrče Němcova, hřiba satana nebo například korálovce.

Zajímavé také je, co se s exponáty stane po skončení výstavy. „Odnesou se zpět do lesa, kde se zasadí,“ vysvětlil předseda klubu. Houby se totiž při výstavě zapaří, což je problém. „Například, když si člověk přinese domů muchomůrku růžovku, takzvaného masáka, měl by jej hned zpracovat,“ radil. Když houby dáte ve větším množství do ledničky, zapaří se a houba se stává jedovatou.

„Nejlepší je houby spotřebovat hned v ten den, hřibovité druhy vydrží do druhého dne.“ Jak uvedl, nejlepší je je rozložit, aby se nezapařily, a uložit do chladu.
Houby si ale mnozí chtějí dopřávat po celý rok. Ani to není problém. „Někdo houby suší, je možné z nich udělat tinkturu, nebo je zavařit – nakyselo, naslano nebo třeba jako pečenáče,“ jmenoval Jiří Pošmura. „Je možné je i zmrazit. Někdo je zmrazí celé, já preferuji vytvořit z nich polotovar: rozkrájet na kousky, povařit a pak dát do mrazáku.“ Vysvětlil, že by se ale měly zmrazit hluboce, přibližně na mínus 20 stupňů Celsia. Jinak hrozí, že se zkazí.

Mimo exponátů čekala na návštěvníky výstavy také ochutnávka hub a mohli si odnést také různé zajímavé recepty na jejich zpracování.

„Jsme rádi, že nám CHKO Slavkovský les umožnilo zde výstavu zdarma uspořádat,“ dodal Jiří Pošmura.