Podle statistik, které dostal Deník k dispozici od nemocnic v Chebu a Karlových Varech, bylo k pondělní 10 hodině hospitalizováno v Karlových Varech sedmnáct lidí s covidem-19 na lůžkách intenzivní péče. Dalších pětaosmdesát leží na standardních lůžkách. Od 1. února je to zatím nejvyšší počet hospitalizací.

V Chebu je hospitalizovaných méně, na JIP leží třináct pacientů, lůžek obsadili covidoví pacienti 52. Během února bylo nejvíce lůžek obsazených první týden, kdy se počet pacientů šplhal na osmdesát.

Kapacita je na hraně. „Aktuálně máme vyhrazených v Karlových Varech a Chebu celkem 186 míst pro covidové pacienty,“ vypočítává mluvčí obou nemocnic Vladislav Podracký. Omezená jsou ale lůžka pro těžší a těžké případy. V celém Karlovarském kraji jich je 78, v nemocnicích docházejí „Dohromady můžeme přijmout sedm dalších pacientů,“ doplňuje Podracký k nemocnicím v Chebu a Karlových Varech. Pro všechna volná lůžka mají obě nemocnice zajištěný kyslík.

V Sokolově leží pacienti s covidem na více než šesti desítkách lůžek včetně JIP. Ta už je ale dle sdělení mluvčí nemocnice Markéty Singerové volná jen pro jednoho pacienta. Kyslík je k dispozici pro dalších osm lůžek. I nemocnice v Sokolově musí kvůli kapacitě převážet pacienty do jiných zařízení. "Minulý týden to bylo mimo kraj v úterý šest pacientů, v pátek deset pacientů ze standardních lůžek a tři pacienti v intenzivní péči," vypočítává Singerová.

Data a počty nakažených zveřejňuje nejen ministerstvo zahraničí, ale také portál Hlídač státu. Podle něho se k 20. únoru nacházelo v celém Karlovarském kraji 352 hospitalizovaných. V těžkém stavu byla pětina z nich, sedmnáct lidí patří mezi takzvané bezpříznakové pacienty sociálních zařízení, kteří zůstávají v nemocnicích z preventivních důvodů, aby neohrožovali oslabený kolektiv.

„Většina pacientů zmírá. Covid není chřipka, je to nemoc, která plní márnice,“ uvedla Dagmar Uhlíková, lékařská ředitelka nemocnice v Karlových Varech a také krajská koordinátorka intenzivní péče. Potvrdila také, že se mění struktura zemřelých a hospitalizovaných. S těžkým průběhem se potýkají i dvacetiletí lidé, na JIP leží čtyřicátníci.

Karlovarský kraj měl k 22. únoru 6379 aktivních případů onemocnění covid-19. Od března 2020 se nakazilo v kraji celkem 35 242. Tisíc lidí onemocnění podlehlo.