Obrat o 180 stupňů nastal v Karlovarském kraji, co se týče vývoje epidemie. „Aktuálně je na tom náš kraj nejlépe z celé republiky,“ potvrdila mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková.

V únoru na tom byl Karlovarský kraj přitom nejhůře ještě s trutnovským okresem. Že doplatil na epidemii nejvíce, dokládají i statistiky mrtvých. Od začátku epidemie podlehlo v Karlovarském kraji už celkem 1451 lidí v důsledku covidu-19. Podle informací Ministerstva zdravotnictví za letošní rok počet mrtvých překročil právě smutnou hranici 1000, od 1. ledna do 18. dubna to bylo 1021 lidí.

Kvůli enormnímu nárůstu obětí musel dokonce Karlovarský kraj najmout mobilní márnici, která odvážela mrtvé za hranice. „Mobilní márnici už naštěstí nějakou dobu nemusíme využívat. Před krematoriem ale nadále stojí, je už ovšem prázdná. Odvezená bude 27. dubna, kdy kraji končí pronájem plochy na umístění márnice,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

S poklesem nakažených samozřejmě klesá i počet trasovaných. „Krajská hygienická stanice eviduje výrazný pokles pozitivních případů onemocnění. Tím klesá i počet vytrasovaných pozitivních případů,“ uvedla mluvčí hygieny. Počet pozitivních vytrasovaných případů tak podle Zajíčkové za posledních sedm dní klesl na průměrných 29 za den.

Díky pozitivnímu vývoji pandemie se v Karlovarském kraji v pondělí 26. dubna otevřou mateřinky i pro další ročníky.

Nejvíce nakažených v kraji má nyní obec Stříbrná na Sokolovsku, kde žije asi 470 obyvatel a s covidem se tam aktuálně léčí 9 lidí, což je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 1910 obyvatel. Větší výskyt koronaviru hlásí také v současné době Vrbice na Karlovarsku, která má 1546 nakažených na sto tisíc obyvatel. Ve Vrbici ale žije jen necelých 200 obyvatel. „Spravujeme celkem tři obce – ještě Bošov a Skřípovou, během vrcholu pandemie bývali i čtyři lidé infikovaní. Nikdy se nestalo, že by šlo o nakažené jen z jedné naší obce. Pokud ano, tak se jednalo o rodinu. Ale situaci jsme zvládli, žádné větší problémy jsme naštěstí nemuseli řešit,“ uvedla starostka malé obce Evženie Štěpánová.

Bohužel, i ve Vrbici podlehl jeden občan covidu-19. „Jednalo se o muže ve věku 62 let. Lidé jsou ale u nás zodpovědní, nařízení stále dodržují, a i když žijeme v malé obci, zdržují se jen na svých zahradách, navzájem se nenavštěvují. Ani o víkendu neuvidíte na ulici ani živáčka. Ten, kdo byl pozitivní, si koronavirus přinesl ze zaměstnání,“ dodala starostka Štěpánová.

Karlovarský kraj přitom ještě nedávno patřil mezi nejpostiženější v České republice.

Pod množstvím pacientů s covidem tam kolabovaly nemocnice. A vláda kvůli šířícímu se koronaviru zavřela neprodyšně už 12. února okresy Cheb a Sokolov.