VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet žalob za neuhrazení regulačních poplatků roste

Chebsko - Hledat mezi stovkami lidí ty, kteří již zaplatili, je prý naprosto nemožné.

10.10.2009
SDÍLEJ:

REGULAČNÍ POPLATKY v ordinacích lékařů musí platit i klienti léčeben dlouhodobě nemocných. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

„To je neuvěřitelné, co se u nás děje,“ rozčiloval se Miroslav Pátý z Hazlova. Jeho matce, která je klientkou Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) Carvac v Aši přišla žaloba. Podle ní měla uhradit více než šest tisíc korun za to, že před rokem nezaplatila regulační poplatek 30 korun za ošetření v chebské nemocnici.

Miroslav Pátý se tedy neprodleně spojil s právníkem Krajské nemocnice a domluvil se s ním na mimosoudním vyrovnání. To činilo asi 600 korun. „V chebské nemocnici mi ale říkali, že takových žalob teď mají spoustu,“ uvedl Pátý. A stále přibývají.
Tento případ naštěstí dopadl dobře.

„Nahlédli jsme do dokumentace a zjistili, že pacientka byla vyslána od nás,“ sdělil právník Carvacu Jan Valdman. „Spojili jsme se s nemocnicí a doložili jsme, že pacientka přijala dar od kraje,“ uvedl.

„Jakmile potřebuje některý z našich klientů na vyšetření do nemocnice, vždy má doprovod, ať už se jedná o ošetřovatele nebo přímo zdravotní sestru,“ doplnil právník. Tento doprovod pak jde s pacientem i do ordinace, kde také pomáhá svému klientovi vyřizovat administrativní záležitosti spojené s regulačními poplatky.

„Volal mi právník nemocnice, omluvil se za vzniklé potíže a uvedl, že chyba vznikla na jejich straně,“ sdělil Miroslav Pátý o dva dny později. „Řekl mi, že nám přijde od nemocnice písemná omluva a všechny uhrazené peníze nám vrátí,“ dodal.

Žalob, ať už oprávněných, nebo neoprávněných, je mnoho. Hledat mezi uloženými daty lidi, kteří již svůj dluh uhradili, je podle mluvčí nemocnice Zdeňky Markové nemožné. „To jsou stovky a stovky jmen,“ poznamenala. Nicméně na základě několika rozhovorů se stěžovateli začala mluvčí prosazovat změnu systému. „Obrátila jsem se na ředitele nemocnice i na advokáta a chtěla jsem, abychom začali posílat upomínky. Nebyla jsem ale vyslyšena,“ řekla Marková. Přesto se jí podařilo dosáhnout alespoň něčeho. V současné chvíli vymýšlí právník, jakým způsobem bylo možné lidi upozornit na jejich dluh. Jednou z variant bylo i to, že nebude chodit hned žaloba, ale jakási předžalobní upomínka. Nikoliv od nemocnice, ale přímo od advokáta. Zda k tomu dojde ale není jisté.

Pokud si někdo není jistý, zda uhradil regulační poplatek za ošetření v nemocnici, může se v tuto chvíli telefonicky obrátit na Krajskou nemocnici. Podle jeho údajů a rodného čísla je možné tyto informace zjistit. Karlovarský kraj poplatky proplácí pacientům s trvalým bydlištěm v Karlovarském kraji a s českým státním občanstvím.

Jedná se o finanční dary na úhradu regulačních poplatků ve výši 30, 60, a 90 korun za zdravotní péči včetně poplatků za lékařskou službu první pomoci. Poskytnutí finančního daru se ale nevztahuje na výkon zubní pohotovosti.

Autor: Nataša Šmatová

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení