„Dobrý den, používáte mobilní telefon? A nevadí vám, že platíte víc, než byste museli?" To je věta, kterou už Chebané v centru města od pouličních prodejců neuslyší. Zastupitelé dali této formě prodeje služeb červenou, stejně tak podomnímu prodeji. Důvodem bylo i to, že prodejci často nejednali fér.

Především okolí chebského nádraží a místní pěší zóny bylo obsypané mladými lidmi v levných oblecích, kteří se snažili kolemjdoucím vnutit 'výhodný' tarif nebo třeba 'levnou' energii. S tím ale bude od 1. července konec. Po celém městě bude od tohoto data zakázaný pochůzkový i podomní prodej.

„Změna tržního řádu se uskutečnila proto, že jsou občané podle našeho názoru nadměrně obtěžováni různými prodejci, kteří je kontaktují venku či doma," vysvětlil chebský starosta Pavel Vanoušek. „Domníváme se, že lidé takto mohli přistoupit na něco, čeho by litovali. Proto jsme se rozhodli tento způsob prodeje služeb v našem městě odmítnout."

Jak starosta potvrdil, změnu radní schválili kvůli stížnostem obyvatel. „Neznamená to, že bychom ve městě nepovolovali různé reklamní akce," podotkl starosta.

Na dodržování nařízení budou dohlížet pracovníci živnostenského úřadu, ale i městská policie. Bude-li někdo na ulicích či po domech klienty i dál lákat, bude mu hrozit na místě pokuta do dvou tisíc korun. Ve správním řízení jsou částky vyšší, fyzickým osobám hrozí pokuta do 30 tisíc korun, právnickým osobám do 200 tisíc korun.

„Je to jistě správný krok," zhodnotila rozhodnutí radních Chebanka Hana Slováčková. „Mě samotnou tato forma prodeje dost obtěžovala," potvrdila.

A s nepoctivým jednáním prodejců mají mnozí také zkušenost.

„Podepsal jsem smlouvu, ve které bylo malým písmem napsáno něco úplně jiného, než mi dealer říkal," popisoval Cheban. „Ještě štěstí, že jsem se účinně bránil. Od té doby nepodepíšu nic, co si nemohu pořádně rozmyslet," dodal.

Změna tržního řádu se netýká domluvených schůzek.