Dvacet sedm osob figuruje v obžalobě kvůli ovlivňování rozdělování evropských dotací v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad. Žalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Mezi obžalovanými jsou i politici z Karlovarského kraje, například bývalý hejtman Josef Novotný (dříve ČSSD) či Jaroslav Borka (KSČM). „Dne 5. června byla státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze podána u Krajského soudu v Ústí nad Labem obžaloba na 27 osob převážně pro trestnou činnost spočívající v sofistikovaném ovlivňování hodnotícího procesu výběru projektů soutěžícícho dotace Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad a doprovodnou trestnou činnost,“ informuje státní zástupce Tomáš Minx. „Z toho 22 osob bylo obžalováno pro účast v organizované zločinecké skupině,“ uvádí.

Novotný vnímá nynější podání žaloby jako součást politického boje. „Je před krajskými volbami. Ale na druhou stranu jsem rád, že se celá tato kauza konečně někam posunula, a já se tak budu moci očistit,“ reaguje bývalý hejtman. Zatím žalobu nedostal.

Nemá ji ani bývalý poslanec a krajský zastupitel Borka. „Nevím, co ve spisu je, a tak se k tomu nemůžu zatím více vyjádřit. Od samého začátku ale říkám, že argumenty, které uvádí státní zastupitelství, nejsou přesné a jsou zavádějící,“ zdůrazňuje Borka.

Kauza se táhne už dlouhé roky, první potíže se objevily v roce 2010. Před dvěma lety požádala policie Poslaneckou sněmovnu o vydání dvou tehdejších poslanců a regionálních politiků Novotného a Borky. Obviněni byli i další politici z kraje, například bývalý starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD) nebo bývalý krajský náměstek Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD).

Kvůli pochybnostem o regulérnosti čerpání evropských dotací byl regionální program NUTS II Severozápad na dva roky téměř zastaven. Stát na tom byl finančně bit, když vůči němu Evropská unie uplatnila sankce ve výši 2,7 miliardy korun.