Na vyhlídce totiž původně kdysi stával dřevěný altán a až na samotný vrchol vedly kamenné schody. S nápadem zkrášlit vyhlídku přišel rodák z nedalekého Závišína Johann Franz Wach. „Pan Johann Franz Wach kontaktoval prostřednictvím svých kolegů svou rodnou obec Zádub -Závišín a dotázal se, zda by bylo možné obnovit původní dřevěný altán, u kterého byl se svými rodiči ještě jako malý chlapec vyfotografován,“ říká dřívější zastupitel a obyvatel Zádubu a Závišína Karel Kalivoda. „Altánek sice nebylo možné obnovit, ale podařilo se na vyhlídku umístit desku s panoramatickým kruhovým výhledem, opravit zábradlí a také obnovit schody,“ dodává s tím, že trvalo zhruba rok od prvních kontaktů a povolení od příslušných úřadů až po slavnostní odhalení. Návrh vytvořil architekt Zdeněk Franta.

Podhoru zdobí nová deska s kruhovým výhledem, česká vlajka a obnovené schody | Video: Antonín Hříbal

Slavnostní odhalení se odehrálo v pondělí v 11 hodin, a jedním, kdo novou desku s růžicí odhalil byl právě zmiňovaný rodák Johann Franz Wach, který úpravy na vyhlídkovém místě sponzoroval. Obnovenému místu požehnal páter Řehoř Pavel Urban. „Jako předloha pro kruhový výhled posloužila grafika ze sbírek mariánskolázeňského muzea. Tu zhotovil Paul Frey, inspektor v Mariánských Lázních v roce 1877,“ dodává ředitel muzea v Mariánských Lázních Jaromír Bartoš.

Podhora podle geologů vznikala ve třetihorách někdy před dvěma až patnácti miliony let, což je z hlediska geologického vývoje utváření krajiny vskutku „včera“. Dávno vyhaslé sopce se dnes říká Podhorní vrch a je nejvyšší v Tepelské vrchovině. O zdejší krajině psal už před třemi sty lety Bohuslav Balbín. „O této hoře, a ještě spíše o dvou vesnicích, které jsou rozloženy na jejím úpatí, totiž o Zádubu a Závišíně, prohlašují obyvatelé, že jsou nejvyššími místy celých Čech. Hora předpovídá jim počasí, podle jejího vzhledu usuzují na jasný nebo zamračený den.“

Jak dále uvádí Bohuslav Balbín, podhorní obyvatelé podle Podhory předpovídali počasí. Zdejší krajina má průměrnou roční teplotu 7 až 8 °C a je velice drsná. Povětří přichází většinou od západu přes Slavkovský les a často bývá Podhora zahalena mlhou či mraky. Když se ale vyčasí, naskytnou se z vrcholu překrásné výhledy do údolí k Podhorní nádrži, na podhůří Českého lesa a jeho vrcholy a také na Šumavu. Toho využívali už od založení Mariánských Lázní lázeňští hosté a putovali na magickou horu pěšky i v kočárech.