Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podívat se po kraji? Lidé mají na výběr z mnoha rozhleden

Karlovarský kraj -  Některé zajímavé stavby stojí ve městech, například Hard v Sokolově. Za jinými je třeba vystoupat do kopců.

5.3.2013
SDÍLEJ:

Chebský hrad. Ilustrační foto. Foto: Deník: Václava Simeonová

Mezi turisty vyhledávané cíle patří tradičně rozhledny, které nabízejí pohled na region z tak trochu jiné perspektivy. Lidi lákají především nyní, když se vrací jaro a počasí vybízí k procházkám i náročnějším túrám. Na rozhledny lze vystoupat přímo ve městech, ale také se za nimi vypravit do přírody.

Sokolovská rozhledna Hard je 18 metrů vysoká a byla postavena v roce 1907. V letech 1999 až 2001 byla rozhledna obnovena v původní podobě z počátku 20. století a koncem dubna roku 2001 předána veřejnosti.

„Díky rekonstrukci před dvanácti lety nás údržba rozhledny stojí minimum. Svoji důležitou roli také hraje fakt, že je uzavřená a případní zájemci si musejí půjčit klíč a zapsat se," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

„Zájemce o návštěvu rozhledny vždy rozesměje fakt, že klíče jsou k zapůjčení na oddělení Policie ČR, která sídlí hned vedle rozhledny," řekla Kamila Heráková ze Sokolovského infocentra.

Jako zajímavost lze uvést, že město kdysi zvažovalo stavbu unikátní atrakce. Měla to být půl kilometru dlouhá bobová dráha, vedoucí právě z rozhledny Hard směrem k takzvanému chemičáku. Sokolov chtěl stavět jen za pomoci dotace. Po úsporných opatřeních však projekt prozatím utichl.

Letos by měla začít stavba rozhledny Cibulka nad Olovím. „Rozhledna bude unikát, který jinde v České republice nenajdete," tvrdí iniciátor stavby rozhledny Patrik Oravec. Jak upřesnil, vysoká bude 26 metrů a o dva metry níže již mohou zájemci sledovat okolí.

Druhá možnost pohledu do krajiny bude níže, a to ve výšce 5,6 metru. Rozhledna ponese jméno Cibulka podle horní části ve tvaru cibule, která je zastřešená. Dříve prý stála na protějším kopci v Boučí, poté byla postavena na Šibeničním vrchu, aby byla nakonec za války zbourána.

„Zkoušeli jsme pohled z vysokozdvižné plošiny a byla to nádhera," řekl Oravec. Jak upřesnil, za příznivého počasí bude možné vidět Zelenou horu na Chebsku, německé město Klingenthal, Sokolov, Březovou či Olšová Vrata za Karlovými Vary.

Asi nejznámější rozhlednou na Ašsku je ta na ašském vrchu Háj, který je mimo jiné známý jako lyžařské středisko. Rozhledna, která pamatuje obě světové války, je vysoká 34 metrů a v provozu je vždy od dubna do konce října. „Roční údržba rozhledny, v níž je započítán úklid odpadků, zametení schodů, instalace a odstranění plechových krytů v horní části rozhledny v zimním období, stojí přibližně 20 tisíc korun ročně," uvedl mluvčí Městského úřadu v Aši Milan Vrbata. „Na letošní rok je připravována větší oprava vnitřku rozhledny, která zahrne opravy omítek, vymalování, opravy a natření kovových částí. Žádnou podobnou stavbu město Aš nechystá," upřesnil.

Jednou z možností, jak vidět téměř celý Cheb, je návštěva nedávno obnovené vyhlídky na místním sídlišti Zlatý vrch.

Původní rozhledna vznikla v době okolo roku 1880, ale na konci sedmdesátých let minulého století ji poničila bouřka.

Od té doby až do minulého roku altán chátral. „Obnova vyhlídkového pavilonu byla další akcí, kterou Nadační fond Historický Cheb realizoval po obnově helmic na kostele sv. Mikuláše roku 2008," sdělil Michal Pospíšil, chebský místostarosta a předseda nadačního fondu. Pohled si mohou užít i vozíčkáři, protože k altánku nevedou pouze schody, ale také pozvolná cesta po obvodu kopečku.

Z Mostní rozhledny, která je přístupná z chebské Krajinky, obyvatelé v současné době nejvíc sledují postupující práce na rekonstrukci levého břehu Ohře. Oblíbeným cílem procházek při slunečném počasí pak bývá také kamenná Bismarckova rozhledna, která se nachází na Zelené hoře nedaleko Chebu. Samotný výhled sice většinou zakrývají stromy, je zde ale krásný vzduch a klid. Rozhledna je otevřená od dubna do října od 9 do 18 hodin.

Na rozhraní chebského a sokolovského regionu mohou pěší turisté i cyklisté zamířit k dřevěné rozhledně „U Strejců". Tu lidé najdou přibližně kilometr západně od města Luby a vede k ní naučná stezka „Lubsko".

Komu nevadí výstup do poměrně prudkého kopce, tomu se nabízí vrch Bučina, kde stojí kamenná rozhledna vysoká 13 metrů. Vyhlídkovou věž na Bučině (582 m) zhruba dva kilometry nad Kyselkou u Karlových Varů nechal vystavět kolem roku 1880 Heinrich Mattoni. „Rozhledna je už na katastru vojenského újezdu, starají se o ni vojenské statky. Vede k ní červená značka. Pokud vím, tak přístup turistů je sem tolerován a na rozhlednu se dá vystoupat po celý rok. Je odtud nádherný výhled na Kyselku i hřeben Krušných hor," uvedla starostka Kyselky Petra Hoffmannová. „Není vyloučeno, že po takzvané optimalizaci vojenského prostoru připadne pozemek i s rozhlednou Kyselce, nebo Šemnici," dodala Hoffmannová.

Rozhledna a řada vyhlídkových míst samozřejmě nechybí ani v Karlových Varech. Nejznámější je rozhledna Diana. Stojí na Vrcholu přátelství již od roku 1914. O rok dříve začal se stavbou rozhledny a přilehlé restaurace karlovarský stavitel František Fousek. Obě stavby byly veřejnosti zpřístupněny 27. 5. 1914. V seznamu kulturních památek je rozhledna Diana zapsána od prosince 1981. Kamenná rozhledna s doškovou střechou a ochozem stojí ve výšce 547 m n. m. a nabízí překrásný výhled na Karlovy Vary, vrcholy Krušných hor, Doupovských hor a Slavkovského lesa. K vyhlídkovému ochozu čtyřicet metrů vysoké rozhledny vede 150 schodů. Na rozhlednu lze vyjet i lanovkou. 

Autor: Martin Rejsek, Roman Cichocki, Václava Simeonová, Vladimír Meluzín

5.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení