Nerovné podmínky k podnikání. Tak komentují někteří ostrovští podnikatelé nedávné rozhodnutí zastupitelstva Ostrova, které schválilo navýšení daně z nemovitosti na 2,5 násobku stávající hodnoty.

Jenomže vysokou daň budou platit jen některé podnikatelské subjekty, žádný klíč pro to nebyl podkladem. A ti, kterých se navýšení týká, se hodlají právně bránit.

„Chtěl jsem se zeptat, zda jste pro navýšení daně z nemovitosti použili nějakou metodiku. Protože například do ní byly zahrnuty dva autoservisy, ale další čtyři už ne. Jedněm podnikatelům, kteří mají podobné prostory, se daň zvýšila o statisíce ročně a druhým nikoliv. Nepřijde mi to jako rovné podmínky. A proto se vás ptám, jak jste se k tomu dostali?“ upozorňoval na posledním jednání opoziční zastupitel Jiří Netrh.

Starosta David Hanakovič mu na to odpověděl: „Děkujeme, odpověď na to dostane do třiceti dnů.“

Podle Netrha postupovalo město v tomto případě bezsystémově a chaoticky. „Byl bych pro, aby měli podnikatelé podmínky stejné. Do zvýšené daně byly dokonce zařazeny pozemky, na nichž není žádná komerční činnost, a to postrádá logiku. Jsme v kontaktu s podnikateli, kterým se to nelíbí, a mají od nás podporu,“ reagoval tento týden zastupitel Netrh.

Karlovy Vary v dobách normalizace.
Poznejte se na starých fotografiích z Karlových Varů

Starosta Hanakovič redakci Deníku potvrdil, že metodika pro stanovení vyšší daně žádná nebyla. „Brali jsme to namátkově. Na seznam tak byly zařazeny hypermarkety, čerpací stanice a velké podniky,“ poznamenal ostrovský starosta s tím, že zatím je v této věci nikdo nekontaktoval a možným narovnáním se tak po zastupitelstu nezabývali. „Nevylučuji ale, že jednání o tom ještě budou,“ dodal Hanakovič.

Dotčení podnikatelé se mezitím začali sdružovat a chystají společně s právníky patřičné kroky. „Mně se to nelíbí už z principu, že to je nerovný přístup. Jeden sousední autoservis v tom je, a ten naproti není. Zvýšenou daň budou platit tady u nás dvě benzinky a ta na Mořičov ne. To zkrátka není fér,“ postěžoval si podnikatel Ladislav Tuna, který má v Dolním Žďáru firmu Tuna – Production. Vyrábí dřevěné deskové hry a dříve byl podnik dokonce chráněnou dílnou, protože zaměstnával handicapované lidi. „Ty už u nás nepracují. Jsme ale malou českou firmičkou, která dokonce před lety zdarma na město převedla pozemky pod cyklostezkou. A toto máme za vše,“ uvedl Tuna, který se už spojil s dalšími živnostníky a společně s právníky budou dávat podnět na prošetření na ministerstvo vnitra.