Nejen lidé z Mariánských Lázní, ale také obyvatelé malé obce Valy si letos užijí festivalu Mariánský podzim. Ten se v nejkrásnějších západočeských lázních a jejich okolí koná už potřetí.

„Sobotní program, Roztančené ulice, navštíví nejen několik míst v Mariánských Lázních, kde se už tradičně schází tisíce lidí, ale také malou obec Valy. Podle programu by zde vystoupení mělo začít v 17 hodin,“ informoval Filip Hahn, jeden z organizátorů akce.
V letošním roce se v Mariánských Lázních a Valech veřejnosti představí na deset folklórních souborů a skupin.
„Z řecké obce Neochorouda dorazí soubor Megas Alexandros a z Polska skupina Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego i Kapeła Miglance,“ poznamenal Hahn.

Pravě řecký soubor bude už ve čtvrtek v Anglikánské kapli celý festival zahajovat. Je zde instalována etnografická expozice věnovaná oblasti řecké Soluně a životu řecké menšiny v našem regionu. Její součástí jsou také materiály z muzea v Soluni.
Vernisáž výstavy spojená s přednáškou se koná ve čtvrtek 21. září v 19 hodin.

A čeho si lidé z Mariánských Lázní nejvíce cení? „Všechna vystoupení na kolonádě nebo u lázeňských pavilónů jsou přístupná zdarma.“ pochvaloval si Pavel Strnad z Mariánských Lázní. „Ty pestrobarevné kroje, ve kterých účinkující vystupují, jsou pastvou pro oči. Hlavně aby bylo hezké počasí jako loňi,“ dodal.

V pátečním galaprogramu, který se uskuteční v divadle, předvede například rusínský soubor Skejušan, jak Rusíni vyrábí pálenku a co všechno se přitom může přihodit. Sobota bude patřit slavnostnímu průvodu městem a sérii vystoupení Roztančené ulici.
„V neděli 23. září od 13 hodin vystoupí v hudebním pavilónu u Lesního pramene dětské folklórní soubory,“ poznamenal Hahn. Na prostranství před hotelem Bohemia budou mít hosté možnost navštívit řemeslný jarmark.

Dnes již tradiční folklórní festival Mariánský podzim se koná pod záštitou Petra Nečase a Zdeňka Škromacha. Jeho hlavním pořadatelem je Občanské sdružení folklórní soubor Marjánek, který při jeho přípravě spolupracuje s městem Mariánské Lázně a řadou dalších partnerů.