Tvrdé procitnutí může čekat na člověka, který podlehne vábení hormonů a dopřeje si nechráněný sex s neznámým partnerem. Kapavka, syfilis a v nejhorším případě i AIDS.

„Léto svádí zejména mladé lidi k nezávazným erotickým hrátkám. Ale nikdo nemá na čele napsáno, že je nositelem některé pohlavní choroby,“ varuje vedoucí chebské hygienické stanice Jaroslava Hrabáková. „Naštěstí syfilis i kapavka jsou dobře léčitelné, pokud se s medikací začne včas. Horší je to s nemocí HIV – AIDS. Ta se vyléčit nedá.“ Lékaři varují, že Chebsko patří k oblastem s nejvyšším počtem výskytu pohlavních chorob včetně AIDS. „Jsme na druhém místě, hned za hlavním městem Prahou,“ konstatuje hygienička Hrabáková.

Problém je, že počty nemocných, které Národnímu registru pohlavních nemocí hlásí lékaři, mnohdy neodpovídají skutečnému stavu. „Někteří se zaléčí sami, k lékaři se svými potížemi ani nejdou,“ potvrzuje Hrabáková. Statistiky hovoří o tom, že nejvíc nakažených je ve věkové skupině patnáct až třicet let. Proto by měli především rodiče apelovat na svoje děti v rizikovém věku, aby se chovaly zodpovědně. „Chci si užít, dokud jsem mladý. To, že můžu dostat nějakou pohlavní nemoc, si nepřipouštím. Ale je pravda, že pokaždé používám kondom,“ přiznává dvaadvacetiletý Marek z Chebu, který nemá stálou partnerku.