Socha původně měla i podstavec s nápisem Na stráži míru. V minulosti už několikrát město oslovili zájemci, kteří ji chtěli koupit. Nikdy ale neuspěli. Žádosti o její prodej totiž předcházela její kontroverzní výpůjčka na vrch Dyleň nedaleko Mariánských Lázní. Měla se totiž stát součástí budovaného Muzea rádioelektronické války. Socha patří městu Cheb, které nejprve se zápůjčkou souhlasilo. Po jejím slavnostním odhalení na Dyleni se ale objevil v Haló novinách oslavný článek, který spustil vlnu kritiky. Lidé sepisovali petici, protože se jim nelíbilo velebení ochránců hranic, a požadovali, aby se socha vrátila zpět do lapidária. Zástupci chystaného muzea se pro zklidnění situace na město obrátili s tím, že sochu předčasně vrátí. A tak se i stalo. Hodnota sochy se odhaduje na 200 tisíc korun. Dnes se socha pohraničníka nachází v depozitáři Muzea Cheb.

Kontroverzní sochu projednávalo i chebské zastupitelstvo.

„Tento bod jsme tehdy projednávali, rada ale s odprodáním sochy nesouhlasila,“ potvrdil tehdejší chebský starosta Petr Navrátil. „Nebylo to jednohlasné rozhodnutí, radní za KSČM hlasovali pro prodej. O tom, jestli zůstane socha i nadále v majetku města, definitivně rozhodli až zastupitelé,“ poznamenal Navrátil.

„Proti soše pohraničníka na Dyleni se postavila řada obyvatel, a vznikla dokonce petice, která požadovala odstranění sochy coby pomníku z Dyleně. Jenže mezitím už na chebský městský úřad dorazila žádost o vrácení sochy zpět do depozitáře, a to od lidí, kteří si ji od města půjčili,“ poznamenala tisková mluvčí města Chebu Simona Liptáková. O soše se vedla i kampaň na internetové stránce Facebooku.