V souvislosti s novou vyhláškou o povinnosti mít od 1. listopadu zimní pneumatiky se vyrojila spousta otázek.

„Ve vyhlášce se píše, že zimní gumy jsou povinné, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, nebo pokud ji lze předpokládat. Vůbec si neumím představit, jak to bude v praxi vypadat při dopravních kontrolách,” řekl řidič Václav Kubinčák z Mariánských Lázní. „Pokud pojedu do práce po suché vozovce, během dne začne sněžit a chytnou mě policisté, tak to posoudí jak?”

Otázky tohoto typu jsou časté také na různých internetových diskuzích, v restauracích nebo v zaměstnání. „Od 1. listopadu do 31. března mají vozidla povinnost použít v zimních měsících zimní pneumatiky,” uvedla tisková mluvčí policie Martina Hrušková. „A to v případech, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza vyskytovat.”

Pokud tedy pojede řidič v prosinci ráno do práce po suché vozovce na letních pneumatikách, během dne napadne sníh a zastaví jej policejní hlídka, má smůlu. „V tomto období má předpokládat, že sníh napadne,” upřesnila Hrušková. Pokud bude ale silnice suchá, pokuta ho nečeká. Hloubka vzorku musí podle nové vyhlášky být u vozidel do 3,5 tuny čtyři milimetry a u automobilů těžších šest milimetrů. Podle některých zbytečnost, odborníci ale hlásí: zimní pneumatiky mají svůj význam. Zimní přezutí může zvýšit bezpečnost jízdy na sněhu a zledovatělé vozovce.

„Mě je úplně jedno, jestli vyhláška existuje nebo ne,” mávl rukou David Majer z Chebu. „K zimě prostě zimáky patří. Přezouvám poctivě každý rok s nařízením nebo bez něj. Nedělám to ani kvůli úředníkům ani policistům nebo pokutě. Dělám to kvůli sobě, rád bych se vracel ze svých cest zdravý.”