VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pole u vás nemají konec, říká Stephanie

Mariánské Lázně -Problémy mi dělaly hlavně pády a koncovky.

2.1.2012
SDÍLEJ:

Mezi pěticí, která v posledním běhu projektu přijela na zkušenou do Mariánských Lázní, byla také překladatelka Stephanie.Foto: Deník/ Jana Bežáková

Naučit se česky a získat tak více pracovních příležitostí, tuto možnost dal mladým nezaměstnaným Němcům projekt Ida (Deník informoval). Mezi pěticí, která v posledním běhu projektu přijela na zkušenou do Mariánských Lázní, byla také překladatelka Stephanie (na snímku). Deník jí položil několik otázek.

Projekt Ida je pro dlouhodobě nezaměstnané Němce. Většinou se jedná o lidi bez odborného vzdělání. Vy ale máte vyšší vzdělání…

Ano. Jsem vystudovaná překladatelka a tlumočnice. Složila jsem státní zkoušky z angličtiny a španělštiny. Přesto nemohu už dlouho najít práci. Právě proto jsem se rozhodla zapojit do tohoto projektu. Tím, že se naučím česky, si chci zvýšit kvalifikaci a snad získat zaměstnání.

Umíte anglicky a španělsky. Jak se vám učila čeština?

V porovnání s těmito jazyky musím přiznat, že je těžší. Problémy mi dělaly hlavně pády a koncovky. V práci, kterou jsem vykonávala v Mariánských Lázních, mi dělalo trochu problém, že na mě lidé mluvili příliš rychle. To je ale podle mého problém všech, kteří cizím jazykem ještě nemluví dokonale.

Jaké zaměstnání jste v Mariánských Lázních vykonávala?

Pracovala jsem v mariánskolázeňském infocentru. Dávala jsem informace návštěvníkům lázeňského města. Také jsem kontrolovala prospekty o městě, zda jsou dobře přeložené do cizích jazyků. Moji kolegové pracovali například jako plavčík v hotelu nebo ošetřovatelka koní. Zaměstnání nám nikdo nepřidělil, už na začátku projektu jsme si mohli vybrat.

Setkala jste se s Čechy, jak se k vám chovali?

Musím říct, že všichni byli opravdu úžasní. Jsou mílí a podle mého více otevření než Němci. Jakmile jsem jim řekla, že jsem cizinka a neumím tak dobře česky, začali mluvit pomaleji. Když jsme si nerozuměli, přišly na řadu ruce. Navíc jsem si zamilovala vaše jídlo a pití. Svíčková je prostě báječná a becherovka také.

Co se vám v Mariánských Lázních nejvíce líbilo?

Zúčastnili jsme se Mariánskolázeňských dialogů, ty mě opravdu zaujaly. Navíc vaše zem má nádhernou přírodu. Nejvíce se mi líbí pole. U nás nejsou tak rozlehlá pole jako u vás. Ta české jako by neměla konec.

Podívali jste se také do jiných měst republiky?

Jezdili jsme na výlety. Podívali jsme se do Plzně. Byli jsme v zoologické zahradě. Mám ráda zvířata, hlavně jeleny. Dokonce jsme navštívili i věznici v Horním Slavkově a samozřejmě krásnou Prahu.

Autor: Jana Bežáková

2.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Chebu mají stále, co nabídnout.
6

Největší vánoční trhy v kraji stále mají co nabídnout, zajímavý program

JEDNÍM z česko- německých projektů je také obnovení tratě  z Aše do Selbu.

Týdny přátelství budou ve znamení festivalů

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Varský sbor zpíval dárcům krve

Karlovy Vary - Dárci krve měli odběry veselejší. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT