Před odjezdem na letní dovolenou si mnoho lidí láme hlavu nad tím, jak nedat šanci bytovým zlodějům. Aktuální téma před prázdninovými měsíci trápí také Chebany. „Opuštěné domy a byty v době letních dovolených často lákají zloděje a nenechavce,“ uvádí na stránkách policejního prezidia Zuzana Pidrmanová. „Proto je dobré dbát před odjezdem na dovolenou na bezpečnostní zajištění obydlí a snížení lákadel, která zlodějům napovídají, že právě váš byt je prázdný. Před odjezdem se vždy přesvědčte, že nejsou poškozeny dveře ani okna a pečlivě je uzavřete. Neopomeňte na vstupy jako lodžie, garážová vrata, sklepy a půdy,“ uvádí Pidrmanová a pokračuje.
„Vyplácí se také cennější věci si před uschováním vyfotografovat. V případě vykradení bytu pak fotografie usnadní policistům pátrání. Při návratu domů se opět nejdříve přesvědčte, že nemáte poškozené vstupy do obydlí. V případě podezření, že byla Vaše domácnost vykradena, přivolejte ihned policii aniž vstoupíte do bytu."

Rady policie

Dobrou prevencí je podle policie neupozorňovat na fakt, že obydlí zůstává prázdné. Nezmiňujte se před neznámými lidmi o tom, že na delší dobu opouštíte byt. Obdobné sdělení nenechávejte ani na telefonním záznamníku.
Vhodné je také nechávat si od důvěryhodné osoby vyzvedávat poštu ze schránky a snažit se nabudit dojem, že v bytě stále někdo žije. O bezpečnostních opatřeních poučte i své děti, a to zejména proto, aby se například odjezdem k moři ve vašem sousedství nechlubily.