Někteří z policistů na Chebsku slouží vlasti již více než dvacet let. Třiatřicet z nich dostalo včera v Krajském muzeu v Chebu medaili za věrnost.
Jedním z vyznamenaných byl také vedoucí obvodního oddělení v Mariánských Lázních Jiří Ďurčo.
Právě toto oddělení nedávno zahájilo takzvanou rajonizaci města.
„Snažíme se předbíhat dobu,“ řekl.
„Byli jsme zařazeni do pilotního projektu. Provedli jsme stavební úpravy, při kterých jsme oddělili prostor pro ´slušné občany´od těch ´nepřizpůsobivých´. Například když u nás čekala maminka s dítětem a za ní stál opilý občan, nebylo to moc příjemné,“ vysvětlil Ďurčo důvod úprav.
Podle Ďurča je třeba si uvědomit, že policie není represivní složka, ale že je placená z daní a musí se tudíž chovat k lidem jako k zákazníkům. K tomu má sloužit i recepce na mariánskolázeňském oddělení.
Sám slouží u policie od roku 1975. Za dobu své praxe vystřídal několik funkcí. Začínal jako řadový policista na ulici a nejraději vzpomíná na dobu, kdy pracoval jako vyšetřovatel. „V té době za mnou zůstávaly hmatatelné výsledky. Je hezký pocit, když za vámi přijde občan s oznámením, vy najdete pachatele a postavíte ho před soud.“
Od roku 1970 slouží u policie i současný starosta Okrouhlé Miloslav Kadlec. Ten si také odnesl medaili za věrnost. Jak se vlastně dá zvládnout funkce na obecním úřadě a práce policisty?
„Když vám kolegové vycházejí vstříc, tak to jde,“ řekl. „Vyznamenání je určitě čest, ale když jsem se to dozvěděl, neměl jsem nijak zvláštní pocity.