Po pěti ztracených houbařích museli jen za uplynulý týden pátrat policisté z Chebska. V celém Karlovarském kraji jde za poslední týdny o desítky ztracených lidí. Policisté potvrzují, že se letos podobné případy stávají častěji než v uplynulých letech. Naštěstí mívají šťastný konec.

Jednu z posledních pátracích akcí po ztracených houbařích policisté zažili u Lubů. „Zde se syn vzdálil od své sedmašedesátileté matky,“ popisovala případ chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Později, když se vrátil na místo, matku už nenašel.“ Žena u sebe neměla telefon. Ačkoliv se ji syn snažil najít, nepodařilo se mu to. „Muž okamžitě zavolal o pomoc na linku 158.“ Na místo přijela hlídka i se psovodem a psem. „Žena byla nalezena o hodinu později na pasece.“

Podobných případů je víc. Výjimkou ani není, když policisté mají hned dvě pátrací akce denně. To se stalo třeba i minulý týden. Jedni houbaři se ztratili dopoledne u Sorkova. Druhý případ se stal odpoledne. Čtyřiasedmdesátiletý invalida se do lesa nedaleko Jesenické přehrady vypravil se svým kamarádem na sběr borůvek. V lese se ale ztratil. Svůj mobil nechal ve vozidle. Muže se vydalo hledat několik desítek mužů zákona. Našli jej až policisté z Františkových Lázní – až u Sorkova nedaleko Libé.

Zajímavý případ se stal také na Karlovarsku. Policisté při pátrání po seniorovi s vnučkou našli jinou skupinku houbařů, která se také ztratila.
Podobné akce jsou velice náročné i pro muže zákona. „Do takových akcí je vždy povoláno několik desítek policistů a policejních psovodů se speciálně vycvičenými psy,“ popisovala Hrušková. „Někdy je do akce též nasazen i vrtulník Letecké služby Policie České republiky.“

Policisté proto houbaře upozorňují, aby si s sebou vždy nezapomněli vzít nabitý mobil. Pokud už se člověk ztratí, neměl by začít panikařit. „Zmizela-li vám skupina a nemáte jistotu, že za ní jdete správnou cestou, vraťte se na místo, kde jste se všichni viděli naposledy, a počkejte,“ radí mluvčí. V případě, že jde na houby samotný člověk a ztratí se, měl by se držet při hledání cesty z lesa jednoho směru. „Nejhorší je chodit v kruhu nebo panicky pobíhat a každou chvíli měnit rozhodnutí, na kterou stranu se vydáte,“ podotkla mluvčí. „Stejně tak je dobré dát vědět příbuzným a známým, kam máte namířeno a případně kudy se vydáte,“ dodala.

Téměř každý zná nějaký případ, kdy se houbař ztratí.
„Nám se asi před deseti lety sama v lese ztratila babička,“ popisoval třiadvacetiletý Karel Čermák z Chebu. „Došla z Pomezí až na Zelenou horu. Jenže se stmívalo a ona nevěděla, kudy dál,“ popisoval. „Zůstala tam přes noc. Zpětně nám vyprávěla, jak celou dobu obcházela kolem televizní věže. Ráno ji tam našel správce věže a odvezl ji domů. Řekla nám to až po nějaké době. Od té chvíle jsme se ale opravdu báli pouštět ji do lesa samotnou,“ dodal.