O tom, že do uniformy se může obléknout člověk v jakémkoli věku, svědčí příběh Václava Kettnera. Ten se ve svých třiačtyřiceti letech rozhodl posílit policejní řady.

„Na policejní práci se mi líbí, že mohu pomáhat lidem a být na té správné straně zákona,“ řekl Václav Kettner. Jeho cesta k policii ale nebyla vůbec jednoduchá. „Od každého uchazeče se vyžaduje fyzická a také psychická zdatnost. Vzhledem k mému předchozímu sedavému zaměstnání pro mě nebyly fyzické testy úplně jednoduché. Několik týdnů jsem na ně musel trénovat, ale vyplatilo se,“ podělil se o své zkušenosti.

Podporu měl i v rodině. Manželka i jeho tři děti přijaly jeho rozhodnutí o tom, že chce jít k policii, kladně. A co víc, nebude prvním policistou v rodině. „Bratr mé manželky už u policie pracuje několik let a musím říct, že je s touto prací maximálně spokojen,“ uvedl policista, který bude zařazen na pohotovostní a eskortní oddělení. Ten kvituje i fakt, že policisté jsou podporováni, i co se týká vzdělávání. „Mám dokončené střední odborné učiliště bez maturity a nyní mám podanou přihlášku na střední školu, kde bych si chtěl maturitu dodělat,“ řekl Václav Kettner.

Vytkl si i motto, s jakým vstupuje do řad policie. „Snažím se k ostatním chovat tak, jak bych chtěl, aby se oni chovali ke mně,“ dodal Václav Kettner.

Zápas mladších žáků
OBRAZEM: Zápas mladších žáků

Policisté se v Karlovarském kraji snaží do svých řad získat nové kolegy také například formou workshopů, které se konají na středních školách i na Krajském ředitelství policie v Karlových Varech.

„Stále přijímáme v Karlovarském kraji nové policisty a policistky, kteří mají zájem posílit základní útvary v celém regionu a doplnit počty příslušníků ve výkonu služby,“ řekl policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Například workshopu na krajském ředitelství se zúčastnily dvě desítky lidí, a to nejen mladí kolem dvaceti let. Zájemci si na takovýchto akcích mohou vyzkoušet například kompletní test fyzické zdatnosti či psychotesty. Kromě toho se zájemci na podobných akcích podívají na výzbroj a výstroj policie, nechybí ani ukázka činnosti pořádkové policie.

Novým policistou by se mohl stát například jeden z letošních maturantů v Chebu. Ten v rámci workshopu Přijď a staň se policistou na zkoušku uspěl ve fyzických testech a obdržel osvědčení o splnění testů s platností do konce letošního roku. Pokud by se tedy rozhodl do řad policie vstoupit, má jeden ze čtyř kroků přijímacího řízení splněný. „O práci u policie jsem samozřejmě velmi přemýšlel, protože je to perspektivní a zajímavé zaměstnání. Při této akci jsem viděl a dozvěděl jsem se mnoho zajímavého a myslím si, že mám jasno,“ řekl mladý muž.