Navíc starostové některých měst a obcí roušky v pondělí dopoledne stále neměli. Nevěděli ani, jaký počet ústenek pro své občany dostanou a na základě čeho budou rozhodovat, kdo roušky dostane a kdo ne. „Čekám, že mi zavolají a pojedu pro ně, o dalších pokynech zatím nic nevím,“ řekla starostka obce Odrava Alžběta Derahová.

Starosta Chodova Patrik Pizinger na svém profilu na sociální síti potvrdil, že přednost mají sociálně slabí. „Nikdo v televizi neřekl, že podle prováděcího předpisu máme roušky rozdávat pouze sociálně potřebným. Nikdo nám ale už nenapsal, kdo je potřebný. Pro mě jako pro starostu je totiž potřebný každý můj soused, každý Chodovák.“ Díky městským zásobám hasiči roznesli roušky do poštovních schránek každému chodovskému seniorovi ve věkové kategorii 80+. Ostatní obyvatelé Chodova si mohli začít chodit pro roušky od pondělí.

Plzeňský biskup Tomáš Holub
Plzeňští biskupové podpořili politiky z Karlovarska, chtějí přeshraniční pomoc

„To je jako nedostaneme, protože nejsme sociálně slabí. Ale to přece nikdo z vlády ve čtvrtek neřekl. Tvrdilo se, že nám posílají pomoc. Takže žádná změna, pomůžeme si sami. Děkujeme,“ řekla Anna Málková z Chebu.

Na pomoc státu nečekaly ani některá další města a obce. Roušky daroval lidem například Nový Kostel, Milíkov nebo Kynšperk nad Ohří, který pro seniory nakoupil respirátory.

Na vyjádření ministerstva vnitra k prováděcímu předpisu Deník čeká.

Zareagovaly i Lékárny Dr.Max, které už od pátku 12. února posilují zásobování respirátory v uzavřených oblastech tedy na Chebsku, Sokolovsku a Trutnovsku. Je tam po nich velká poptávka. Mimořádná dodávka představuje asi 50 tisíc kusů respirátorů třídy FFP2. „Děláme vše pro plynulé zásobování kvalitními ochrannými prostředky, abychom eliminovali důvody k panice,“ říká generální ředitel sítě Dr.Max Daniel Horák.