Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky (PT) se sídlem ve Starém Plzenci působí po celé České republice. Jednoho z vycvičených asistenčních psů dostala i chebská klientka Ivanka Řeřichová (o tom již Deník informoval). Ředitelka organizace Hana Pirnerová neodmítla Chebskému deníku odpovědět na několik dotazů.

Můžete našim čtenářům přiblížit činnost vaší organizace?

Pomocné tlapky se věnují výchově a výcviku asistenčních psů pro tělesně postižené občany z celé ČR. Ti tak získávají zdarma svého čtyřnohého asistenta, který jim pomáhá vykonávat úkony, které bez pomoci jiných nezvládají.

Jak dlouho vlastně působí Pomocné tlapky v České republice?

PT vznikly 6. února 2001, kdy cvičitele vodících psů, Jiřího Tomášů, oslovila maminka Irena Kutačová s prosbou, zda by dokázal vycvičit asistenčního psa pro jejího syna Michala tak, jak to viděla v americkém dokumentu.

Jak dlouho jste v ní vy sama?

Já sama jsem v PT od vzniku, protože patřím mezi zakladatele organizace.

Jací psi se nejlépe hodí na asistenční výcvik?

Naše organizace cvičí výhradně labradory, golden retrievery a flat-coated retrievery, pouze s průkazem původu.

Co musí klient udělat, aby mohl získat asistenčního psa?

Klient nás musí nakontaktovat, následně obdrží formulář - žádost o psa, která je po vyplnění zaevidována do pořadníku. Jakmile na klienta přijde řada, absolvuje osobní pohovory s našimi pracovníky. Pokud je vše v pořádku, připravíme klientovi ´na míru´ jeho psího asistenta. To je velice zkráceně popsán postup, jak na to.

Jak dlouho trvá příprava psa pro konkrétní osobu?

Příprava psa se skládá ze dvou částí. Z předvýchovy od zhruba dvou měsíců do přibližně 12-15 měsíců, kdy o mladého psa pečuje rodina, která dle našich pokynů vychovává svěřené štěně. Pak následuje speciální výcvik, který musí trvat minimálně šest měsíců, v průměru mají trenéři v péči psa asi osm až deset měsíců.

Jak náročný je výcvik a co obnáší?

Příprava psa je velice náročná. Se psem se pracuje denně a příprava se skládá ze speciálního výcviku dovedností psa, z výcviku v terénu (nácvik pohybu na veřejnosti, u lékaře, kadeřníka, v nákupním středisku, cestování dopravními prostředky, návštěva kina, restaurace a tak dále), ale také péče o psa, jeho psí vyžití . Jeden trenér připravuje maximálně dva psy najednou.

A na závěr. Můžete říct, co vás za dobu působení ve společnosti nejvíc potěšilo?

Mne velice těší, že malá neziskovka, která vznikla jako impulzivní nápad nadšenců, pomalu ale jistě slaví 10 let a stala se známá v celé republice.