Důvod? Pes, ale ne ledajaký. Fenka Beni, která přibyla do této domácnosti, je totiž asistenční. Je zcela první takový pes v Chebu.
„Ivanka si sama na internetu našla Pomocné tlapky, organizaci, která cvičí psy pro zdravotně postižené, a oslovila je.

Můžu říct, že byli velmi vstřícní, aktivní a rychlí. Museli jsme ovšem čekat, doba výcviku je třeba i rok. Pak nás pozvali před komisi, která zjistila, co klient umí a neumí, aby mohli psa připravit přímo pro konkrétního člověka. Následovala seznamovací schůzka se psem. Tu Ivanka oplakala, protože už by měla pejska nejraději doma,“ vzpomíná maminka na dobu nedávno minulou, protože Beni se v novém domově zabydlela teprve v červnu.

„Teď nastaly Ivance i povinnosti, ale hodně jí to prospívá.“ Pomocné tlapky je organizace s celorepublikovou působností, která se zabývá přípravou asistenčních psů a zároveň pořádá zkoušky pro canisterapeutické psy.

„Stát na výcvik psů nepřispívá,“ vysvětluje Hana Pirnerová, ředitelka organizace. „A ani dle informací z jednání Ministerstva práce a sociálních věcí na výcvik asistenčních psů pro děti do 15 let nebude poskytovat příspěvek,“ dodává. Proto vítá organizace každý příspěvek od veřejnosti.

„Vycvičené psy předáváme zdarma do dlouhodobého užívání tělesně postiženým, zejména těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík, ale i lidem nevidomým, pacientům se záchvatovými onemocněními a lidem s kombinovaným onemocněním,“ uvádí se na webových stránkách Pomocných tlapek.