Počasí vybízí k práci na zahradě, a kdo nemá kompost, jistě přivítá popelnici na bioodpad. Tam lze naházet nejen trávu a větve, ale i zbytky zeleniny a ovoce. Z větších měst v regionu ale nabízí tyto popelnice jen město Cheb.

„Nádobu na bioodpad o objemu 240 litrů si může objednat každý trvale hlášený občan města k objektu určenému k trvalému bydlení," potvrdila mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková. Jak podotkla, možnost se nevztahuje na chataře. „Jedinou podmínkou je, že v nádobě bude pouze bioodpad," doplnila s tím, že pokud by byla popelnice opakovaně znečistěná jiným odpadem, město danému občanovi službu přestane poskytovat. „V praxi si ji proto lidé schovávají na pozemek k rodinnému nebo bytovému domu a vyndavají na chodník pouze v den vývozu. To je od dubna do listopadu každý pátek, od prosince je to jen každý sudý pátek," popisovala mluvčí.

Chebané za tuto službu nic neplatí, město ji jen za loňský rok dotovalo sumou 1 370 000 korun. „V současné době je na území města 1 102 nádob na bioodpad a v roce 2013 se z nich svezlo 1116 tun bioodpadu," dodala.

V jiných městech regionu ale stejná situace není.

„V Aši zatím popelnice na bioodpad nejsou, město svoz bioodpadu nezajišťuje," sdělil Milan Vrbata, mluvčí ašské radnice.

Jak potvrdil Roman Kořán, mluvčí Městského úřadu Mariánské Lázně, ani obyvatelé oblíbených lázní službu využívat nemohou. „Mariánské Lázně popelnicemi na bioodpad nedisponují," sdělil.