Úřední zákaz návštěvy restaurace či diskotéky. I tak může skončit kontrola nezletilého (do 15 let věku) či mladistvého (15 až 18 let), který si vyzkouší alkohol. Zároveň může odbor sociální péče stíhat rodiče za přestupek. Informovala o tom kurátorka odboru sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) chebského městského úřadu Marcela Musilová. Reagovala tak na informace o zajištění několika mladistvých pod vlivem alkoholu v Libé na Chebsku.

Už od jarních měsíců totiž policisté na Chebsku značně přitvrdili a kontrolují, zda mladí nekonzumují alkohol.

„Jeden z posledních případů jsme měli v Libé,“ uvedl zástupce velitele františkolázeňského policejního oddělení Roland Wolf. „Jedna dívka tu slavila narozeniny a na místě jsme zjistili pět mladých do osmnácti let, kteří měli v dechu alkohol v rozmezí od 0,4 až po 0,95 promile,“ uvedl. Policisté tedy mládež odvezli na oddělení, kde si je měli vyzvednout rodiče. „Matka jednoho z dětí dokonce ani nechtěla přijet,“ poznamenal Wolf.

Další práci pak přebírá OSPOD, jehož pracovníci bývají pravidelně přítomni i policejním kontrolám.

„Děti předáváme rodičům, uděláme zápis a pohovor s rodiči i s dítětem,“ řekla Musilová. „V naší pravomoci je uložit výchovné opatření, které spočívá v napomenutí nebo omezení či zákazu návštěvy diskoték a restauračních zařízení pro dítě,“ informovala.

„Asi před měsícem a půl jsme ve Františkových Lázních přistihli deset nebo dvanáct mladých, mezi kterými byli i dva nezletilí pod vlivem alkoholu,“ pokračoval ještě velitel františkolázeňských policistů Vilém Šulcek. „Alkohol konzumují v parcích a altáncích,“ řekl. „Musím ale poznamenat, že jsme v prevenci úspěšní a v poslední době už mládež tolik nepopíjí. Protože jsme dosáhli přímo ve Františkových Lázních úspěchu, zaměřujeme se také na další části našeho okrsku, kam zatím naše preventivní působení nedosáhlo,“ uvedl.

„Tyto policejní akce určitě mají smysl,“ přidala se kurátorka Marcela Musilová. „Rodiče si aspoň dávají pozor, kde a jak jejich děti tráví volný čas. Určitě není pro nikoho příjemné jít si vyzvednout potomka na policejní stanici a řešit situaci na sociálce. Nebo ještě hůř, aby jim volali z nemocnice, kde skončí dítě s otravou alkoholem,“ poznamenala. „V takovém případě pak kontaktuje nemocnice i nás se žádostí o sociální šetření v rodině,“ dodala Musilová. Jen františkolázeňští policisté uspořádali od začátku letošního roku čtyři kontrolní akce a s dalšími ještě počítají. Nejméně dvě se uskuteční ještě o prázdninách. Chebští policisté se také chystají na zátah.

Kromě nepříjemností pro rodiče a mladé konzumenty čekají postihy i na ty, kdo nezletilým či mladistvým alkohol nalévají. Dopouští se totiž přestupku.