Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poplatky z prodlení mohou být likvidační. Chebští mohou platit méně

Cheb - Zastupitelé na svém posledním rokování změnili pravidla pro úhradu 'penále'.

14.9.2013
SDÍLEJ:

Peníze. Foto: Ilustrační foto: Jan Buriánek

Přes jedenáct milionů korun dluží obyvatelé Chebu městu za bydlení. Čím vyšší částky jsou, tím se snižuje pravděpodobnost, že dlužník svůj závazek vyrovná. Navíc jsou často poplatky z prodlení vyšší než samotný dluh. I proto se zastupitelé rozhodli, že se pravidla změní. Odteď bude jasné, jaká část poplatků bude lidem prominuta a při jaké výši dluhů.

Cheb vlastní asi 1300 bytů a vymáhání pohledávek není snadné. „Při dluhu dvacet tisíc korun činí úrok necelé tři tisíce korun a poplatek z prodlení 35 tisíc korun," řekl pro příklad chebský starosta Pavel Vanoušek. „Chápu, že pro občany je pak taková situace značně demotivující a leckdy rezignují na svůj dluh. Smyslem tohoto rozhodnutí je mimo jiné i dát lidem druhou šanci." Jak připomněl, nejde o takzvaný generální pardon. Zastupitelstvo na svém posledním rokování určilo pevná pravidla pro to, za jakých podmínek se budou poplatky z prodlení promíjet. Doposud totiž o vážnějších případech rozhodovali individuálně zastupitelé. Pokud ale některým žadatelům částka prominuta nebyla, měli pocit nespravedlnosti.

Takže pokud někdo bude městu dlužit v souvislosti s užíváním bytu, dluh zaplatí, ale pokud ostatní poplatky budou vyšší než 20 tisíc korun, může být lidem prominuto až 90 procent z těchto penále. Procenta se ale liší dle částek. Podle úředníků z oddělení správy budov chebského městského úřadu nemá většina uživatelů městských bytů představu, jak vysoké penále jim může naskakovat. Pokud se pak dostanou do potíží, bývají překvapeni. Pomyslným mezníkem jsou pak poplatky z prodlení vyšší než 50 tisíc korun. Ty nejsou nájemci schopní platit ani formou splátkového kalendáře a často rezignují i na placení samotného dluhu.

„V současné době je v evidenci dlužníků asi 490 obyvatel, kteří dluží městu 11 280 000 korun, z toho na dalších poplatcích 3,4 milionu korun. Z toho asi 230 lidí dluží částku do pěti tisíc korun. Problém má ale město také s dlužníky, kteří již městský byt neužívají. Je jich 1 165 a městu dluží neuvěřitelných 75 milionů korun, k tomu částka z prodlení činí 35,6 milionu korun."

Autor: Václava Simeonová

14.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení