Běžkaři mohou prostřednictvím webkamer sledovat aktuální dění na stopách v Krušných horách. Možné je to díky portálu sdružení Krušnohorská bílá stopa, které samo provozuje 150 kilometrů běžeckých tratí v severovýchodní části Krušných hor.

Portál na internetových stránkách www.kbstopa.cz byl poprvé spuštěn v loňské zimní sezóně. Předseda sdružení Antonín Herzán doufá, že portál se ještě rozšíří. „Rozhodně se tomu nebráníme, stejně jako dalšímu propojování běžeckých stop, i když mezi Karlovarským a Ústeckým krajem je velká proluka. Cílem našeho sdružení je však vytvořit postupem let co nejdelší stopu v Krušných horách, takzvanou Krušnohorskou bílou stopu. Díky tomu do hor míří stále více turistů, čímž ožívá ekonomika,“ řekl.

Na portálu jsou denně záběry z webkamer, aktuální teploty a počasí, informace o sněhové pokrývce, stavu běžeckých stop, ale také například zprávy o posledních úpravách. Stejně jako pro lyžaře platí na svazích zásady, které by podle Herzána měli běžkaři dodržovat. „Lidé by se měli chovat tak, aby nikoho neohrozili nebo nezranili. V lyžařské stopě zásadně nechodit pěšky. V případě nutnosti chůze bez lyží se pohybovat mimo stopu,“ varoval předseda s tím, že na značených okruzích a vyhrazených standardních tratích by běžkaři měli dbát na značení a pohybovat se jen vyznačeným směrem.

Upozornil, že na dvoustopých a vícestopých tratích mohou turisté použít kterékoliv stopy. „Předjíždět je možné vpravo nebo vlevo po volné stopě nebo mimo stopy. Předjížděný lyžař by měl na zavolání uvolnit stopu. Předjíždí-li dotyčný nebo je-li předjížděn, musí při potkávání držet hole těsně u těla. Při setkání v protisměru se pak musí vyhýbat vpravo. Na tratích s jednou stopou má přitom přednost sjíždějící lyžař. Stoupající lyžař je povinen stopu uvolnit,“ doplnil Herzán.