VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poskytují služby umírajícím

Cheb - Dříve byl zrod, ale i konec člověka spojený s umíráním přirozenou součástí rodinného života.

27.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Charitativní Poutní maraton 2014, pořádaný Farní charitou Cheb a Běžeckou školou Miloše Škorpila, přinesl doposud výtěžek 38 530 korun a 37 eur. A tato suma se podle organizátorů ještě rozroste a celá poputuje na pomoc službám Hospice sv. Jiří v Chebu. A právě jemu podporu důrazně vyjadřují také někteří chebští lékaři, kteří nepochybují o prospěšnosti tohoto zařízení.

„V dřívějších dobách byl zrod, ale i konec člověka spojený s umíráním a smrtí přirozenou součástí rodinného života," vyjádřil se primář chebské onkologie MUDr. Pavel Krištof. „Výhoda mobilního hospice vyplývá právě v okamžicích, kdy je někdo z okolí pacienta ochoten poskytovat potřebnou celodenní péči, zároveň však potřebuje pomoci radou, vypůjčením zdravotnických pomůcek, pomoci se zařizováním sociálních dávek, psychologickou a duchovní podporu, případně zajištění účinné léčby bolestí a tak podobně," dodal primář onkologie.

Mobilní nebo také terénní chebský hospic poskytuje služby v domácnostech klientů od poloviny února. „K dnešnímu dni jsme uzavřeli 18 smluv, přičemž celorepublikový průměr za rok je 20 25 klientů," vyčíslila ředitelka hospice Alena Votavová. Mobilní hospic se snaží o návrat k přirozenému umírání doma za předpokladu, že je přítomna rodina, která je ochotna se o umírajícího starat. Primář interního oddělení chebské nemocnice MUDr. Jan Vohralík podotkl, že řada nemocných si přeje stonat, ba i umírat doma, v prostředí známém, milém, osobním, v kruhu nejbližších. „Taková přání jsou často nevyslyšena. Pokud jsou v rodině osoby, které jsou ochotny tuto službu svému nejbližšímu poskytnout, pak je zapotřebí této činnosti maximálně pomoci radou, fyzickou silou, sdílením problému, rozhovorem, sociálním poradenstvím, výpůjčkou pomůcek," vyzdvihl.

Myšlenka zavedení paliativní péče neboli péče o nevyléčitelně nemocné se v Chebu začala rodit už v roce 2008, kdy MUDr. Ján Cabadaj inicioval vznik sdružení. A co ho ke vzniku sdružení vedlo? „Při své práci v chebské nemocnici jsem se setkával s nemocnými, kteří byli ve stavu antefinem odesíláni z domácího ošetřování do nemocnice k přijetí, přitom pro ně by bylo nejlepší, kdyby zůstali v klidu doma a byli doopatrováni až do svého konce. Současně jsem již v té době získával informace o hospicovém hnutí. Obojí bylo popudem k tomu, že jsme spolu s několika lidmi, kterým myšlenky hospicové péče byly blízké, v létě 2008 založili občanské sdružení s cílem vytvořit i v našem městě podmínky pro poskytování paliativní péče. Jsem moc rád, že cíl byl po tolika letech naplněn a že poskytujeme služby umírajícím," pochvaloval si.

Zájemci o služby hospice se mohou na jeho pracovníky obrátit na telefonním čísle 736 432 911, e-mailem na adrese hospic@hospiccheb.cz, nebo lze přijít osobně do poradny v sídle hospice (Svobody 3, naproti Prioru) každé úterý od 14 do 18 hodin.

Autor: Vladimír Kučera

27.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení