To vše se podle Dana Ťoka (nez. za ANO) podepsalo na jeho odchodu z ministerské funkce i funkce poslance Parlamentu České republiky za Karlovarský kraj. „Děkuji všem, kteří mě volili a dali mi hlas. O práci to není, ale jde především o únavu. Proto jsem dospěl k názoru, že bych měl funkci předat,“ uvedl Dan Ťok. A dodal, že je čas, aby jej zastoupila nová, mladá krev. Což snad na Ministerstvu dopravy platí, Dana Ťoka by měl ve funkci vystřídat Vladimír Kremlík, ovšem u poslaneckého mandátu to je vize poněkud iluzorní. Ve Sněmovně Dana Ťoka totiž vystřídá šestapadesátiletá Iva Kalátová (ANO), bývalá starostka a současná zastupitelka Rotavy na Sokolovsku. Rázná Kalátová byla v loňském roce z funkce starostky Rotavy nečekaně odvolána a nyní ji odchod Dana Ťoka vystřelil do Poslanecké sněmovny. Čemu by se zde chtěla věnovat a jaká oblast ji zajímá nejvíce, to nesdělila. Telefon redakci Deníku po celý včerejší den nevzala.

Kalátová bude skládat poslanecký slib pravděpodobně na začátku úterní schůze Sněmovny.

Dan Ťok je nejdéle sloužícím ministrem dopravy, funkci zastává více než čtyři roky. Poslanecký mandát ale získal relativně nedávno. Do funkce ministra dopravy se dostal koncem roku 2014 a poslancem za ANO za Karlovarský kraj se stal jako nestraník ve volbách v roce 2017. V těchto volbách uspěla i současná hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO), kterou voliči také vyslali do parlamentu. Z odchodu Dana Ťoka ovšem hejtmanka nadšená není. „Mrzí mě, že Dan Ťok končí nejen jako ministr dopravy, ale složil také poslanecký mandát. Přišli jsme tak o jediného ministra, který byl poslancem za Karlovarský kraj, což bylo pro náš region velice důležité. Navíc měl na starosti oblast dopravy, jež je pro nás klíčová. S Danem Ťokem se mi velmi dobře spolupracovalo a vycházeli jsme spolu bez problémů. Jsem přesvědčena, že jeho nástupkyně Iva Kalátová se ve Sněmovně rychle zapracuje, ostatně má mnoho zkušeností z komunální úrovně, z doby, kdy působila ve funkci starostky Rotavy,“ komentovala změny v poslaneckých mandátech v regionu hejtmanka.

Šedesátiletý rodák z Uherského Hradiště vystudoval Fakultu strojního inženýrství na VUT v Brně a zprvu pracoval na manažerských pozicích. Na obdobných pozicích působil i v dalších firmách – a nakonec ve stavební společnosti Skanska. Odtud pak koncem roku 2014 odešel na Ministerstvo dopravy a následně, v roce 2017, uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny za Karlovarský kraj. Z tohoto postu odchází po půldruhém roce.