„A je to tady,” ozývá se z úst občanů Dolního Žandova. „Po Nebanicích přijde na řadu také naše pošta. Zruší ji,” kroutila hlavou Anna z Dolního Žandova.

Vedení České pošty vypracovalo v minulých dnech seznam, na kterém je uvedeno osmapadesát ztrátových kamenných poboček. Ty plánuje Česká pošta nahradit jinou formou doručování. „Seznam, který jsme uveřejnili, neobsahuje seznam poboček ke zrušení,” informovala tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová. „Jde o výčet poboček, ve kterých chce společnost vést jednání se zástupcem obce o možnostech změny formy poštovní obsluhy v rámci projektu Partner,” uvedla s tím, že tento projekt byl v pilotním provozu zahájen v letošním roce v padesáti obcích po celé republice.

Co se týče pobočky pošty v Dolním Žandově, budou zástupci pošty vést jednání s obcí o možnosti změny poštovní obsluhy. Pošta obci nabídne možnost, že poštovní služby bude v rámci projektu Partner poskytovat například obecní úřad, čerpací stanice nebo místní prodejna, případně výdejní místo, kde služby obstará mobilní služba.

„Hlavní kritéria pro výběr pošt, které nahradí projekt Partner či výdejní místa, jsou tři - dostupnost pobočky zákazníkům, její spádovost a vybavenost lokality. Ekonomické ukazatele jsme nebrali v potaz jako první,” přiblížila Selicharová. Podle jejích slov takzvané výdejní místo může být určeno pro výdej zásilek, ale také jejich příjem, kompletní služby pak v dané obci zajistí motorizovaná pošta.

„Nelíbí se mi to a zásadně nesouhlasím,” řekl Miroslav z Dolního Žandova. „Je naprostý nesmysl rušit pobočku pošty. Je mi ale naprosto jasné, že s tím nic neuděláme. Už vidím, jak vhazuji lísteček do poštovní schránky nebo volám, že potřebuji zaplatit složenku. A výdejní místa? Podle mě naprostá hloupost. Do světa pošta křičí, jak je pobočka ztrátová, a čeká, že se sejde fronta zájemců, kteří budou chtít vést výdejní místo.”

Mezi ohroženými pobočkami na seznamu je v Karlovarském kraji ještě například pošta v Krajkové nebo Březové. Naposledy Česká pošta zrušila kamennou pobočku v Nebanicích. Přestože jak zastupitelé, tak místní občané byli zásadně proti, funguje zde motorizovaná pošta. „Provozovat v Nebanicích výdejní místo nám pošta nabídla,” potvrdila tehdy starostka Jitka Vlková. „Nebanice ale tuto nabídku odmítly.”