Zamířil i do kaple svatého Jana Nepomuckého na Mílově. Podle oficiálních stránek města Boží Dar, vznikla původní osada Mílov kolem roku 1546 a jako mnohé jiné osady v Krušných horách byla založena horníky. V roce 1582 se v důlních spisech poprvé objevil název "der halben Meil" což znamená "půl míle".

Dříve se tato osada rozkládala na obou stranách podél česko – saské státní hranice. Od obce Breitenbrunn je osada vzdálená 4,5 km což je podle staré jednotky míry "půl míle". V 18. století stávaly na německé straně 3 obytné domy a na české straně 4 domy.

Kolem roku 1830 nechal Christoph Glaser postavit v českém Mílově kapličku zasvěcenou Svatému Janu Nepomuckému a sloužila k modlitbám českých i německých místních obyvatel, ale i poutníkům a pocestným na staré jáchymovské cestě mezi Božím Darem a Breitebrunnem.

Historické události 2. světové války přerušily sousedské soužití českého a německého obyvatelstva v příhraničním regionu. Z české strany byly po roce 1945 obyvatelé tehdejších 9 domů vysídleny. V roce 1953 byly následně domy včetně kapličky Sv. Jana Nepomuckého srovnány se zemí a na několik let zde vzniklo hraniční pásmo se strážnými věžemi.

KRYŠTOF JÁCHYM NUSEK se narodil 3. ledna v 21.56 hodin. Na svět přišel s váhou 3900 gramů. Doma v Hazlově se z chlapečka raduje maminka Michaela, tatínek Tomáš a sedmiletá sestřička Agáta Liliana.
Miminka Chebského deníku

V roce 2013 uplynulo právě 60. let od jejího zničení. Proto se zrodila myšlenka kapli obnovit. Nová kaplička postavena na stávajících základech se stane poutním i turistickým cílem s historickým duchovním rozměrem a zároveň symbolem opětovného srůstání obou národů a odpuštění. Vzniklo tak nové místo pro spontánní setkávání Čechů a Němců při společné modlitbě a rozjímání. Poutní stezka z Božího Daru a Breitenbrunnu ke kapli, připomene místa původního osídlení a jejich pohnutou historii.

Při stavbě byly použity původní kameny a žulové obložení oken i dveří a jako připomínka zaniklého osídlení Mílov byl při stavbě podlahy v kapličce použit z každého popisného čísla původních devíti domů jeden žulový kámen.

Dne 17. 5. 2014 byla kaplička vysvěcena českým i německým farářem za širokého zájmu veřejnosti.

Ilustrační foto
Sdružení lázeňských míst povede Kuchař

Vysvěcení kapličky se zúčastnili 2 poslední žijící rodáci, kteří se na Mílově narodili, a více jak 600 milovníků Krušných hor z české i německé strany hranice. Velký dík patří všem, kteří se na obnově kaple podíleli, a to hlavně městu Breitenbrunn a městu Boží Dar.

Pamětní pohled k obnově kaple na Mílově můžete zakoupit v Infocentru Boží Dar.

Jak se ke kapličce dostanete
Kaplička se nachází na místě bývalé osady Mílov. Z Božího Daru se můžete vydat po velkém okruhu Ježíškovy cesty k vodní nádrži Myslivny. Zde odbočíte vpravo na Zlatý kopec a cca po 500 metrech se vydáte první odbočkou vlevo po tzv. Mílovské cestě, která vás dovede přímo ke kapličce. Tato cesta je uzavřena pro automobilovou dopravu. Lze ji projít pěšky nebo na kole.
Délka trasy:
Boží Dar - Myslivny 5 km
Myslivny - Mílov 6 km
Z Božího Daru na Myslivny můžete dojet autem a tam zaparkovat. Délka trasy po silnici je 4 km.