Návnady proti hlodavcům se v Chebu osvědčily. Naznačují to předběžné výsledky, které má město k dispozici. V těchto týdnech se bude situace s populací potkanů ve městě detailně vyhodnocovat a město se rozhodne, zda bude třeba jed hlodavcům podat celoplošně ještě jednou. Ve městě se potkani přemnožili během loňského podzimu. A město tak vyzvalo všechny vlastníky i společenství vlastníků, aby si nechali návnady v domě položit. Deratizace trvala celý loňský říjen.

„Je ještě předčasné celou situaci s potkany podrobně hodnotit, ale mohu říct, že z předběžných informací to byla akce úspěšná a návnady se podařilo dát téměř všude, jak jsme potřebovali,“ okomentoval chebský místostarosta Jiří Černý.

Potkani snědli poměrně hodně návnady a na místech, kde se pohybovali i během bílého dne, je teď klid. „Tam, kde se jed podával v domech, bude kontrola jednodušší. O trochu složitější bude u vodárenské společnosti Chevak, která návnady umisťovala do kanalizace. I tak ale mám informace, že návnady zmizelo poměrně dost,“ poznamenal chebský místostarosta.

Vyhláška, která všem vlastníkům nemovitostí v katastrálním území města Cheb ukládala provést v měsíci říjnu speciální ochrannou deratizaci, vzešla na základě doporučení krajské hygienické stanice.

„Měli jsme ve městě opravdu několik hlavních lokalit, kde bylo možné na potkany běžně narazit. Jejich nadměrný výskyt jsme měli hlášený z okolí řeky Ohře, ale také ze sídliště Skalka, kde je tamní obyvatelé několikrát viděli,“ konstatoval chebský místostarosta Miroslav Plevný. Město udělalo celoplošnou deratizaci, protože lokální, které se uskutečnily v uplynulých letech, neměly takový účinek.

„Viděla jsem potkany asi dvakrát přímo u popelnic. Když jsem tam s odpadkovým košem přišla, rychlostí blesku utekli. Od loňského října jsem je tam už ale neviděla, tak doufám, že se povedlo velkou část těchto hlodavců zahubit,“ sdělila sedmaosmdesátiletá Marie z Chebu.