VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potomci Dr. Herziga šli v lázních po stopách slavného předka

Mariánské Lázně - Potomci Dr. Herziga šli v lázních po stopách slavného předka.

8.6.2015
SDÍLEJ:

VZÁCNÝ HOST Fritz Stütz se v Mariánských Lázních pochlubil kronikou své rodiny. Foto: Foto: archiv hotelu

Uznání za péči o historické skvosty i hrdost na svoje předky. Přesně takové dojmy si z Mariánských Lázní odvážel Fritz Stütz, potomek Dr. Augusta Herziga jednoho z historicky významných starostů města.

Do Mariánských Lázní dorazili společně s příbuznou Inge Weineberger, a dokonce se ubytovali v hotelu, který slavný August Herzig nechal postavit.

Fritz Stütz neskrýval překvapení ze skutečnosti, jak jsou Mariánské Lázně krásné město. „Imponuje mi, že Villa Patriot, vystavěná mým předkem, je luxusně udržovaná, renovovaná a že příběh našeho rodu je v Mariánských Lázních stále známý. Taky jsem hrdý na své předky," usmíval se Fritz Stütz.

„Naše zařízení, jehož historický název je Vila Herzig, je v současnosti malý hotel s gurmánskou restaurací v centru města, nedaleko lázeňské kolonády. Tuto vilu ve stylu staré dobré Anglie nechal postavit koncem 19. století právě Dr. August Herzig jeden z nejvýznamnějších starostů Mariánských Lázní," vysvětlovala manažerka hotelu Ivana Mottlová. „No a zrovna v předchozích dnech náš hotel navštívili potomci rodiny Herzigů. Bylo neuvěřitelné, když pan Fritz Stütz a paní Inge Weineberger začali vyprávět historii celého rodu. Vedou kroniku rodiny (menší snímek) a svůj rodokmen uvádí již od 13. století," vyzdvihla manažerka. Personál Villy Patriot samozřejmě nejvíce zajímal zachycený osud Dr. Augusta Herziga, který byl jedním z nejvýznamnějších starostů města Mariánské Lázně (1873 1880 a 1892- 1899) a dal by se zařadit i mezi jeho zakladatele. „Za jeho působení dosáhly lázně mimořádného rozvoje. Zasadil se o vybudování vodovodní sítě, modernizaci kanalizace a zkrášlení parků. Zřídil městskou nemocnici, založil spořitelnu-záložnu, řešil dopravu, architekturu, zakládal spolky, zval vzácné hosty. Za jeho řízení dosáhlo město největšího rozvoje. Celá jejich rodina se starala o rozkvět města, lázeňství a věhlas Mariánských Lázní. V roce 1913 mu město odhalilo sochu v nadživotní velikosti. Rovněž jeho otec Med. Dr. Leopold Herzig byl lékařem v Mariánských Lázních a jeho syn August zde byl právníkem," připomínala Ivana Mottlová historická fakta.

Potomci rodiny Herzigů dokonce našli dům U Zeleného kříže, kde Dr. August Herzig bydlel. Navštívili mnoho míst, kam jejich předek chodil, dokonce i rodinný hrob rodiny Herzigů. „Napsali nám krásný dopis do knihy hostů a nechali nás vyfotografovat několik stránek z jejich kroniky. Je to zvláštní pocit, setkat se s lidmi, kteří přijedou poprvé do našeho hotelu, jako anonymní hosté a po dvou dnech odjíždějí jako přátelé, kteří přivezli mnoho a mnoho informací o historii této budovy i města. Slíbili návštěvu i v příštím roce," neskrývala manažerka svoji radost.

Autor: Vladimír Kučera

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zámek Kynžvart.

Vzácné poklady na vlastní oči

Ilustrační foto

Svátek oslaví koncertem

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Sokolov – Lékárna NEMOS v Sokolově. „Ono mu je dneska deset, prozrazují rodiče malého Davida, který přijel do sokolovské nemocnice na vyhlášené oční oddělení až z Tachova. Reakce je blesková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení