"Je pravdou, že sněhu na horách je letos méně, než v minulém roce. Například v Krušných horách leží pouze půl metru sněhu. Ale i toto množství je dostatečné. V nížinách není zamrzlá půda a tento měsíc často prší a voda se vsakuje v 80% do půdy. To znamená, že neodtéká pryč. Srážky totiž nejsou přívalové," sdělil pozorovatel počasí v Šindelové Rudolf Kovařík.

Navíc rostliny a stromy v těchto měsících nečerpají téměř žádnou vodu z podzemí, protože mají vegetační klid.

"To je velmi důležitý fakt, který je třeba brát na zřetel. Rostliny si berou málo vláhy a tudíž voda v podzemí a v půdě zůstává. Takové ty bubáky, které vidíme v televizi, kde nás v jednom kuse straší s tím, jak je hrozné sucho, musíme v Karlovarském kraji brát s rezervou. Počasí tady ovlivňuje oceánských charakter podnebí a to znamená, že je tu počasí velmi proměnlivé, neboli dynamické. Takže vláhy tady vždycky bylo dost. Ale jak už to chodí, jsou roky s více srážkami a jsou roky, kdy je více sucho. Ale tady se zatím nemusíme bát nějakých katastrof," poznamenal Rudolf Kovařík.

Bojmír Hutta byl prvním ředitelem Galerie výtvarného umění v Chebu.
Oslavil by kulaté výročí

Zahrádkáři se stále připravují na to, že vody v půdě příliš nebude.

"Pořídili jsme si v minulém roce několik sudů na dešťovou vodu, s kterou následně zaléváme. A vždy se povedlo, že alespoň jednou v létě zapršelo a sudy se nám naplnily. Proto to využijeme i letos, kdy po těch posledních deštích máme sudy opět naplněné," uvedl zahrádkář Rudolf Novotný z Chebu.

Až začne na jaře více svítit sluníčko, teprve se rozhodne o tom, jestli vláha v podzemí vydrží.

"Jarní sluníčka hlavně srážky rozhodnou o tom, jestli letošní léto bude příliš suché anebo ne. Pokud bude pršet a nebude tolik pálit slunce, lze s velkou pravděpodobností očekávat, že vláhy v podzemí bude dostatek. Pokud ale bude hodně svítit slunce a pršet nebude, tak rezervy vody jak v půdě, tak i v podzemí začnou rychle klesat. Ale teď předpovědět, jestli k tomu dojde anebo ne, je předčasné," poznamenal Rudolf Kovařík.