Za posledních pár let se v Poustce odehrálo tolik událostí, že si místní řekli, že by bylo vhodné je zaznamenat. Jak řekli, tak učinili.

„Od roku 2010 vedeme novou kroniku,“ pochlubil se starosta Jan Ryba. „Kronikářkou se stala Ivana Horáčková,“ představil ženu, která se ujala zaznamenávání života v obci.

„Mám to tady ráda a chtěla jsem pomoci,“ vysvětlila Ivana Horáčková.

„Ale pozor, vedení kroniky má svá přísná pravidla. Já jsem si všechny rady vyhledávala na internetu, absolvovala jsem školení a hodně mi pomohl Jindřich Josef Turek, chebský kronikář. On také namaloval úvodní obrázek do naší kroniky,“ řekla.

„Například se dovnitř nesmí lepit fotografie. Zápisky mohou být doprovázené kresbami, ale nesmí jich být zase moc,“ vysvětila. Snímky proto tvoří zvláštní přílohu kroniky. „Focení je můj velký koníček. A nejen můj, i mého manžela. Na začátku jsem nafotila všechny objekty v obcích Poustka i Ostroh. Už mám vymyšlené, jak budu pokračovat dál,“ poznamenala.

„Nejhorší pro mě asi je psát krasopisně,“ smála se. „Často se mě teď lidé ptají, zda znám historii, ale já nejsem historik, jsem kronikář. Zaznamenávám tedy události od doby, co jsem začala se psaním, ne historické události.“

A jak často do kroniky zapisuje? „To je různé. Někdy jednou týdně, jindy jednou za měsíc, poznámky si dělám klidně každý den. Všechny zápisky pak konzultuji se starostou a teprve poté je zapíšu do kroniky.“